Zamek Pieskowa Skała

Ojcowski Park Narodowy i XIV wieczny Zamek w Pieskowej Skale to zdecydowana perełka dla turystów i mieszkańców Krakowa. To unikalne miejsce znajduje się w dolinie prądnika, 30 minut jazdy samochodem od centrum Krakowa. Pomagamy w kompleksowej organizacji wycieczek do Zamku w Pieskowej Skale.

Zamów wycieczkę Zapytaj o wycieczkę ➝

Przewodnik po Krakowie ➝ Zamek Pieskowa Skała

Ojcowski Park Narodowy

Parki został założony 14 stycznia 1956. Jest najmniejszym, jego powierzchnia to 21.46 km2, ale też jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Podczas wizyty w park, na uwagę zasługują, przede wszystkim liczne jaskinie. Jest ich wszystkich 9, ale my polecamy zwiedzić, co najmniej trzy z nich, tj: Łokietka, Ciemną i Zbójecką.

Dodatkowo, na uwagę zasługują: urokliwa, drewniana zabudowa Ojcowa i okolicy, Osada Młynarska Boroniówka, stawy pstrąga ojcowskiego. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym, nie można również zapomnieć o zamku zbudowanym za czasów króla Kazimierza Wielkiego, kaplica na wodzie i owiana średniowieczną tajemnicą, formacja skalna, czyli Brama Krakowska.

XIV wieczny Zamek w Pieskowej Skale

Podobno pierwszy zamek istniał już za panowania króla Władysława Łokietka a właściwie zanim koronował się ów na króla, bo było to w roku 1320. Jego syn, król Kazimierz Wielki wybudował na tym samym miejscu zamek, który wcielił w tzw. Szlak Orlich Gniazd. Zamki, wybudowane na wzgórza, z reguły wapiennych, miały strzec granicy Królestwa Polskiego przed najazdami wrogów a jednocześnie drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.

Po śmierci króla Kazimierza Wielkiego zamek przeszedł w ręce rodu Szafrańców, aż do początku XVII wieku. Zamek nie miał szczęścia, na przestrzeni stuleci padał często ofiarą pożarów i najazdu wroga: Szwedów. Po drugiej wojnie światowej zamek stał się własnością Skarbu Państwa.

Dziś zaprasza turystów, jako oddział Zamku na Wawelu, do swoich odnowionych przestrzeni. Pobyt w tym niesamowitym kompleksie, gdzie historia splata się mocno z historią Polski a do tego oddalenie od zgiełku miasta, ma nie tylko leczniczy, czy wręcz terapeutyczny efekt, ale też na długo zapada w pamięci odwiedzających.

Informacje

  • Czas trwania zwiedzania parku i zamku to ok. 6h
  • Jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja biletów
  • Dojazd z Krakowa do Ojcowa to ok. 45 min
  • Możemy pomóc zorganizować transport, bilety oraz całą logistykę zw. z wyjazdem do OPN
Pieskowa Skała - dziedziniec
Zamek w Pieskowa Skała - dziedziniec

Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Zobacz więcej referencji ➝

Inne wycieczki poza Kraków

Przewodnik po Krakowie - Auschwitz Birkenau

Muzeum w Auschwitz-Birkenau ➝

Miasto Oświęcim było świadkiem straszliwej historii zagłady Polaków podczas Drugiej Wojny Światowej.

Kopalnia Soli Wieliczka - jeziorko solne

Kopalnia Soli w Wieliczce ➝

Małe miasteczko skrywa, zaraz obok swojego centrum, niebywały na skalę światową klejnot.

Przewodnik po Krakowie - Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Ojcowie ➝

Zamek w Pieskowej Skale został wzniesiony za polecenia króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.

Zakopane - widok na Giewont

Zakopane ➝

Zakopane to miasteczko położone w Tatrach. Nazywane jest zimową stolicą polski. Przepiękne też latem ze względu na liczne górskie szlaki.

Zobacz popularne trasy po Krakowie

Przewodnik po Krakowie - Rynek Główny Kraków

Droga Królewska ➝

W Krakowie wszystkie drogi prowadzą do Rynku, a najważniejsza z to ulica Floriańska. To początek Drogi Królewskiej, najważniejszej drogi w Polsce.

Przewodnik po Krakowie - Wawel z góry

Zwiedzanie Wawelu ➝

To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem.

Przewodnik po Krakowie - Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz ➝

To król Kazimierz I Wielki założył, w 1335 r. to osobne miasto z dala od dzisiejszego centrum Krakowa. Kazimierz miał stanowić przeciwwagę dla Krakowa.

Przewodnik po Krakowie - Plac wolnica

Szlak architektury w Krakowie ➝

Romanizm, gotyk, renesans i barok. Kraków nazywany jest Mały Rzymem. Kaplica Zygmuntowska na Wawelu jest perłą renesansu na północ od Alp.

Przewodnik po Krakowie - Jan Paweł II

Szlakiem Jana Pawła II ➝

Według ostatnich badań, w Krakowie, z samym Ojcem Świętym związanych jest ponad 40 miejsc. Podejrzewamy, że jest i o wiele więcej.

Przewodnik po Krakowie - Fabryka Oskara Schindlera

Śladami Oskara Schindlera ➝

Teren dawnego getta żydowskiego, Fabryka Oskara Schindlera i obóz pracy w Płaszowie to bardzo ciekawa, ale też bardzo bolesna karta w historii Krakowa.

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów 0

Nikt jeszcze nie ocenił