Zwiedzanie Wawelu z przewodnikiem
Bez Wawelu nie ma Krakowa ani historii Polski. Tutaj decydowały się najważniejsze sprawy dawnej Polski. Tutaj rezydowali najwięksi królowie Polski. Wzgórze Wawelskie to najważniejsza atrakcja Krakowa. Zwiedzanie Wawelu z przewodnikiem to must have każdego turysty przyjeżdżającego do Krakowa.
Przewodnik po Krakowie ➝ Zwiedzanie Krakowa ➝ Zwiedzanie Wawelu z przewodnikiem
Zwiedzanie Wawelu to największa atrakcja turystyczna w Krakowie
To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem. Zwiedzanie Wawelu to magiczne momenty, które pozostają w sercach i umysłach każdego, kto to miejsce odwiedzi. Do Krakowa przyjeżdża ponad 10 milionów turystów z Polski i zagranicy i zapewne każdy z nich odwiedza Wawel – najważniejszy obiekt historyczny w kraju. Katedra, Zamek Królewski, Smocza Jama, Muzeum Katedralne i wspaniałe zamkowe wystawy to tylko niektóre atrakcje, które można zwiedzać na wzgórzu wawelskim.
Tu w 20 stycznia 1320 roku, w katedrze, koronował się książę Władysław Łokietek. Tu 18 kwietnia 1518 roku Bona Sforza i Zygmunt Stary powiedzieli sobie “tak”. W końcu tu w 31 lipca 1890 roku do Krakowa sprowadzono prochy Adama Mickiewicz, aby pochować naszego wieszcza dzień później w katedrze wawelskiej.
Od czego zacząć zwiedzanie Wawelu?
Oczywiście od wejścia na samo wzgórze, a następnie na dziedziniec zamkowy, które można zobaczyć bezpłatnie. Do samego Zamku Królewskiego, Katedry i na dedykowane wystawy oraz do jamy smoczej obowiązują bilety – wcześniejsza rezerwacja jest konieczna w przypadku kilku ekspozycji. Zapraszamy do kontaktu w celu rezerwacji terminów: 885 540 555
Informacje
- Czas trwania – zwyczajowo ok 3h
- Przerwa na kawę lub krótkie zakupy – wg życzeń gości
- Możliwość zorganizowania krótkiego posiłku lub degustacji w promocyjnej cenie
- Możliwość rozszerzenia trasy o szereg wspaniałych wystaw
- Program dopasowany do wieku naszych gości
- Licencjonowany przewodnik po Krakowie w danym języku
- Dla dużych grup polecamy zestawy słuchawkowe poprawiające znacznie komfort zwiedzania
WYSTAWY NA WAWELU
Zamek Królewski
Wystawy stałe: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Prywatne Apartamenty Królewskie, Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany
Wystawy sezonowe: Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona, Krużganki Pierwszego Piętra, Smocza Jama, Baszta Sandomierska, Ogrody Królewskie
Katedra Wawelska
Najważniejszy kościół w Polsce zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Mimo że pierwsza katedra nie przetrwała do dziś, już wtedy, w 10 wieku, zaczęła tworzyć historię dla przyszłych pokoleń.
Muzeum Katedralne
Dodatkową atrakcją turystyczna oraz wspaniałą okazją do wycieczki w przeszłość, jest wizyta w przy katedralnym muzeum.
Zebrane tam bezcenne przedmioty związane z dziejami katedry i ludźmi. Znajdują się tam bezcenne przedmioty związane z królewskimi koronacjami i pochówkami, dary dla katedry z kolekcji biskupich, królewskich i magnackich oraz pamiątki związane z krakowskim kardynałem Sapiehą, czy naszym bohaterem narodowym, bratankiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który spoczywa w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry.
Po zwiedzaniu Wawelu, polecamy wizytę w Jamie Smoczej, a po wyjściu z niej sprawdzić czy Smok dalej zionie ogniem.
Na Wawelu można też odpocząć, napić się dobrej kawy i zjeść wawelski posiłek na zakończenie.
Widok na Wawel z lotu ptaka
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zwiedzanie Wawelu.
Czy na Wawel można wejść za darmo?
Tak. Wejście na wzgórze wawelskie i na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne przez cały rok.
Czy można zwiedzać Zamek Wawelski za darmo?
W poniedziałki w godzinach przedpołudniowych można za darmo zwiedzać wystawy Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany i Zbrojownię.Należy jednak pamiętać, że trzeba odebrać wejściówkę a kasie biletowej.
Czy na Wawel trzeba kupić bilet?
Większość wystaw jest płatnych i bilet należy kupić w kasie lub wcześniej zarezerwować online.
Czy Wawel można zwiedzać bez przewodnika?
Tak. Wzgórze Wawelskie, dziedziniec zamkowy i wiele wystaw tematycznych można zwiedzać samodzielnie.
Ile czasu trwa zwiedzanie Wawelu?
W zależności od tego ile chcemy zobaczyć wystaw, może nam to zająć do 3-4 godzin.
Ile trwa zwiedzanie Dzwonu Zygmunta?
Na Dzwon Zygmunta można wejść przy okazji Zwiedzania katedry. Trwa ok 40 min.
Czy na Wawelu można coś zjeść i wypić kawę?
Na Wawelu funkcjonuje Restauracja Wawel i Letnia Kawiarnia „Przy białym Murze”.
Czy są na Wawelu dostępne toalety?
Na Wawelu funkcjonują 4 toalety. Wszystkie przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Czy wzgórze Wawelskie jest dostosowane do osób niepełnosprawnych?
Wejście na wzgórze jest dostosowane dla osób na wózkach inwalidzkich, tak samo jak toalety. Część wystaw (Prywatne Apartamenty, Komnaty Królewskie) i smocza Jama nie jest przystosowanych dla osób z trudnościami ruchowymi.
Czy można na Wawel wprowadzać zwierzęta?
Na Wzgórze Wawelskie nie można wprowadzać psów.
Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Zobacz więcej referencji ➝
Zobacz inne trasy po Krakowie
Droga Królewska ➝
W Krakowie wszystkie drogi prowadzą do Rynku, a najważniejsza z to ulica Floriańska. To początek Drogi Królewskiej, najważniejszej drogi w Polsce.
Legendy krakowskie ➝
Nie byłoby Krakowa bez jego mistycznej atmosfery, niespotykanych postaci i prze ciekawych historii, czasem nawet magicznych.
Krakowski Kazimierz ➝
To król Kazimierz I Wielki założył, w 1335 r. to osobne miasto z dala od dzisiejszego centrum Krakowa. Kazimierz miał stanowić przeciwwagę dla Krakowa.
Szlakiem wielkich twórców ➝
Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Twórcy ci związali swoje życie i pracę artystyczna z Krakowem. Sprawili że Kraków na zawsze stał się żywym albumem ich talentu.
Dzielnica uniwersytecka ➝
Najstarsze budynki Akademii Krakowskiej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dormitoria znajdują się 3 minuty spacerkiem od rynku głównego
Śladami Oskara Schindlera ➝
Teren dawnego getta żydowskiego, Fabryka Oskara Schindlera i obóz pracy w Płaszowie to bardzo ciekawa, ale też bardzo bolesna karta w historii Krakowa.
Podobało ci się?
Oceń ten post
Średnia ocen 4.9 / 5. Ilość głosów 10
Nikt jeszcze nie ocenił