Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem

Kraków to bogactwo pięknych zabytków, kultury i historii Polski. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem to doskonała okazja do poznania Krakowa z szerszej perspektywy. Ceny wycieczek już od 300 zł.

Dlaczego Kraków jest taki wyjątkowy?

Kraków jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast w Europie, co sprawia, że przyciąga rzesze turystów z Polski i z całego świata. W stolicy Małopolski znajduje się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak Zamek Królewski na Wawelu, Bazylika Mariacka, Sukiennice, Kazimierz – dawna żydowska dzielnica, a także Stare Miasto, które jest wpisane na listę UNESCO.

Kraków jest siedzibą wielu znanych artystów polskich, zarówno hostorycznych jak i współczesnych. Można wymienić takie postacie jak Jan Matejko (najważniejszy malarz historyczny Polski), Stanisław Wyspiański, Papież Jan Paweł II, Wisława Szymborska (laureatka Nagrody Nobla z literatury), czy Stanisław Lem (pisarz science fiction).

Od czego zacząć zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem?

Odpowiedź jest oczywista – od Rynku Głównego. Mówi się, że wszystkie drogi w Krakowie prowadzą do Rynku Głównego. Stąd biorą swój początek prawie wszystkie szlaki turystyczne. Rynek Główny to serce miasta, centrum kulturalne, rozrywkowe. To tutaj znajdują się prawie wszystkie najważniejsze zabytki Krakowa, nie licząc Wawelu.

Na Rynku Głównym można znaleźć najlepsze restauracje (z rekomendacjami Michelin), zobaczyć Sukiennice i obrazy największych polskich artystów. Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza. To tutaj można wejść do jednego najpiękniejszych i najciekawszych muzeów w Polsce, do Podziemi Rynku. W okolicach Rynku Głównego znajduje się kilkaset restauracji, pubów a życie kulturalne i rozrywkowe trwa całą noc.

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem - dlaczego warto zrobić to z nami?

Gwarancja jakości

Nasi przewodnicy po Krakowie posiadają przede wszystkim licencję. Ponadto prowadzają w wielu językach i posiadają bogate doświadczenie w pracy z turystami z całego świata. Współpracujemy również z instytucjami, szkołami i uczelniami z całej Polski. Listę instytucji i firmami, z którymi pracujemy, można zobaczyć na STRONIE Z OPINIAMI ➜

Bogata oferta

Nasza oferta zwiedzania jest bardzo zróżnicowana. Oferujemy wiele różnych wycieczek po Krakowie. Oprócz zwiedzania tradycyjnych krakowskich zabytków proponujemy również wycieczki do najciekawszych miejsc w południowej części Polski: Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Pieskowej Skale czy Muzeum Auschwitz-Birkenau. ZOBACZ CENNIK USŁUG ➜

Przewodnik po Krakowie - Rynek Główny Kraków

Droga Królewska ➝

W Krakowie wszystkie drogi prowadzą do Rynku, a najważniejsza z to ulica Floriańska. To początek Drogi Królewskiej, najważniejszej drogi w Polsce.

Przewodnik Kraków - Smok Wawelski

Legendy krakowskie ➝

Nie byłoby Krakowa bez jego mistycznej atmosfery, niespotykanych postaci i prze ciekawych historii, czasem nawet magicznych.

Przewodnik po Krakowie - Wawel z góry

Zwiedzanie Wawelu ➝

To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem.

Przewodnik po Krakowie - Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz ➝

To król Kazimierz I Wielki założył, w 1335 r. to osobne miasto z dala od dzisiejszego centrum Krakowa. Kazimierz miał stanowić przeciwwagę dla Krakowa.

Przewodnik po Krakowie - Plac wolnica

Szlak architektury w Krakowie ➝

Romanizm, gotyk, renesans i barok. Kraków nazywany jest Mały Rzymem. Kaplica Zygmuntowska na Wawelu jest perłą renesansu na północ od Alp.

Przewodnik po Krakowie - Jan Matejko

Szlakiem wielkich twórców ➝

Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Twórcy ci związali swoje życie i pracę artystyczna z Krakowem. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem to najlepszy sposób aby dowiedzieć się o tych artystach jak najwięcej.

Przewodnik po Krakowie - Jan Paweł II

Szlakiem Jana Pawła II ➝

Według ostatnich badań, w Krakowie, z samym Ojcem Świętym związanych jest ponad 40 miejsc. Podejrzewamy, że jest i o wiele więcej.

Przewodnik po Krakowie - Collegium Maius

Dzielnica uniwersytecka ➝

Najstarsze budynki Akademii Krakowskiej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dormitoria znajdują się 3 minuty spacerkiem od rynku głównego

Przewodnik po Krakowie - Fabryka Oskara Schindlera

Śladami Oskara Schindlera ➝

Teren dawnego getta żydowskiego, Fabryka Oskara Schindlera i obóz pracy w Płaszowie to bardzo ciekawa, ale też bardzo bolesna karta w historii Krakowa.

Klasztor Cystersów w Mogile

W Krakowie znajdują się trzy pięknie usytuowane i bogate w unikatowe zabytki klasztory. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się o tych wyjątkowych miejscach i zobaczyć je w pełnej okazałości. Pierwszy z nich to Cystersi w Mogile. Dewiza zgromadzenia to: Cistercium mater nostra. Cystersi oparli swoją regułę na założeniach zakonu Benedyktynów, ich założycielem był Robert Molfese, który w roku 1098 rozpoczął działalność zakonu we Francji. Zakon cystersów został sprowadzony w 1222 roku przez Iwona Odrowąża do Mogiły, dziś to dzielnica zwana Nowa Hutą. Kolejny klasztor to Kameduli na Bielanach. Ich dewiza to: Ora et labora / Módl się i pracuj.

Klasztor Kamedułów na Bielanach

Klasztor Kamedułów na Bielanach to bardzo tajemnicze i dość niedostępne miejsce. Turyści płci męskiej mogą to miejsce odwiedzać w wybranych dniach, kobiety natomiast tylko 12 dni w roku. Są to dni świąteczne z kalendarza religijnego. Bracia, zwani eremitani żyją według bardzo ostrych zasad. Budzą się o 3.45 w nocy, ale też idą spać o godzinie 19. Nie spożywają mięsa, wszystkie myśli skupiają na Bogu a prawie cały ich dzień wypełnia modlitwa i praca.

Klasztor Benedyktynów w Tyńcu

Trzeci zakon to Benedyktyni w Tyńcu. Ich dewiza to Ora et labora; Pax. Św. Benedykt, który pochodził z miasta Nursja, w Włoszech, założył pierwszy klasztor na Mons Casinum (Monte Cassino), około roku 525. Benedyktyni żyją według prostych zasad: przede wszystkim bracia swoim postępowaniem i ubóstwem, próbują się upodobnić do Chrystusa. Krakowski klasztor to niezwykle ciekawe miejsce, jest otwarty przez cały rok, przyjazne dla wszystkich turystów i pielgrzymów.

Klasztor Benedyktynów w Tyńcu
Klasztor Benedyktynów w Tyńcu

Co jeszcze można zobaczyć w Krakowie

Oprócz wyżej wymienionych wycieczek po Krakowie, mamy przyjemność zaproponować również kilka innych tras. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – wycieczka po Nowej Hucie. Nowa Huta pod wieloma względami jest wyjątkowa. Bardzo ciekawa architektura, bogactwo murali, forty, bunkry, kopce i bardzo ciekawe muzea to tylko cześć tej dzielnicy.

Możemy też zaoferować wycieczkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum Janem Pawłem II, w którym można zobaczyć ołtarz i relikwie papieża Polaka. To są bardzo ciekawe propozycje dla pielgrzymów przyjeżdżających do Krakowa w celach religijnych.

Inne miejsca związane z Papierzem Janem Pawłem II:

 • Kościół na Skałce,  
 • Katedra Wawelska, 
 • Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, 
 • Kościół św. Franciszka z Asyżu, 
 • Pałac Biskupów Krakowskich i „okno papieskie”, 
 • Bazylika Mariacka, 
 • Kościół św. Floriana, 
 • Cmentarz Rakowicki.

Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – zobacz opinie. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy!

Przewodnik po Krakowie - Auschwitz Birkenau

Muzeum w Auschwitz-Birkenau ➝

Miasto Oświęcim było świadkiem straszliwej historii zagłady Polaków podczas Drugiej Wojny Światowej.

Kopalnia Soli Wieliczka - jeziorko solne

Kopalnia Soli w Wieliczce ➝

Małe miasteczko skrywa, zaraz obok swojego centrum, niebywały na skalę światową klejnot.

Przewodnik po Krakowie - Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Ojcowie ➝

Zamek w Pieskowej Skale został wzniesiony za polecenia króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni ➝

Bochnia to kolejne, tylko z pozoru, mało znaczące miasteczko w pobliżu Krakowa. Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza kopalnia tego typu w Polsce.

Częstochowa - Jasna Góra

Szlak Pielgrzyma ➝

Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska. Objazdowa trasa, która popularna jest wśród pielgrzymów.

Zakopane - widok na Giewont

Zakopane ➝

Zakopane to miasteczko położone w Tatrach. Nazywane jest zimową stolicą polski. Przepiękne też latem ze względu na liczne górskie szlaki.

Spływ Dunajcem to najbardziej znana atrakcja turystyczna Pienin. W czasach średniowiecza używano tratw flisackich do przewozu towarów, które były transportowane z Węgier i następnie bezpiecznie spławiane Dunajcem i Wisłą do różnych miast, takich jak Sandomierz, Warszawa, Toruń i Gdańsk. W XIX wieku Józef Szalay, twórca uzdrowiska w Szczawnicy, rozpoczął promowanie turystycznej wersji Spływu Dunajcem. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich zostało założone w 1932 roku i do dzisiaj troszczy się o to, aby spływy były przeprowadzane zgodnie z tradycją.

Spływ Dunajcem na drewnianych tratwach to prawdziwa przygoda! Spotkanie z dziką przyrodą. Podczas spływu można usłyszeć niesamowite opowieści i Pienińskim Parku Narodowym oraz Janosiku! Spływ rozpoczyna się w Sromowcach a kończy w Krościenku.

Chochołów to urokliwa miejscowość położona w malowniczej dolinie Czarnego Dunajca. Znajduje się na terenie dwóch mezoregionów geograficznych – Orawicko-Witowskich Wierchów i Pogórza Gubałowskiego, dzięki czemu oferuje niezwykłe widoki na okoliczne góry i lasy. Miejscowość ma zwartą zabudowę, a wszystkie domy usytuowane są na prawym brzegu Dunajca, wzdłuż drogi prowadzącej z Zakopanego przez Chochołów do Czarnego Dunajca. W dolnej części miasta znajdują się na prawym brzegu Czarnego Dunajca, a w górnej na lewym brzegu. Wzdłuż tej drogi przepływa również boczna struga Czarnego Dunajca, zwana Młynówką. Chochołów graniczy z miejscowością Sucha Góra na Słowacji na zachodzie oraz z Ciche na wschodzie, oddzielony grzbietem Cyrhlicy. Odwiedzając Chochołów, możesz cieszyć się niepowtarzalnym klimatem górskiej wsi oraz pięknymi krajobrazami Tatr i Pienin.

Znana jest z zabytkowej drewnianej zabudowy. Zasłynęła w historii z powstania chochołowskiego, które wybuchło w 1846 roku przeciwko Austriakom. Kierował nim nauczyciel i organista Jan Andrusikiewicz. Powstanie zakończyło się kapitulacją Górali.

Na terenie malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 2 km na wschód od miejscowości Ogrodzieniec, w województwie śląskim, znajdują się malownicze ruiny Zamku Ogrodzieniec. Zbudowany w XIV–XV wieku w systemie Orlich Gniazd przez ród Włodków Sulimczyków, zamek leży na najwyższym wzniesieniu Góry Zamkowej, osiągającym wysokość 515,5 m n.p.m. Ruiny zamku są jednym z przystanków turystycznego Szlaku Orlich Gniazd i są dostępne dla zwiedzających.

Zalipie – jedna na najpiękniejszych wsi w Polsce. Słynie z tradycji malowania chat! Już od końca XIX wieku mieszkańcy tej wsi dekorowali swoje izby kwiecistymi malunkami wykonanymi z bibułki, wycinankami oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Obecnie w Zalipiu znajduje się około dwudziestu malowanych domów, a ich piękno można podziwiać w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego. Prace zalipiańskich artystek możesz też zobaczyć w Gminnym Ośrodku Kultury „Dom Malarek” w Zalipiu, który powstał w 1978 roku.

Co roku, z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, organizowany jest konkurs „Malowana Chata”, który ma na celu utrzymanie i rozwój tradycji zdobienia domów i budynków gospodarczych charakterystycznymi motywami kwiatowymi. Przyjedź do Zalipia i pozwól sobie na chwilę relaksu w urokliwej wsi, gdzie piękno przyrody splata się z tradycją i sztuką zdobienia chat.

Przewodnik po Krakowie OPINIE – zobacz co piszą o nas nasi klienci oraz listę firm i instytucji z którymi współpracujemy

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem
Wieś Zalipie
Wieś Zalipie

Kraków to nie tylko centrum kultury i sztuki, kopalnia unikatowych zabytków czy dawna stolica królów polskich. Zwiedzania Krakowa z przewodnikiem i uczestniczenie w rozrywkach kulturalnych można również zasmakować trochę szaleństwa i aktywnie spędzić czas.

Kraków oferuje wiele atrakcji turystom, których nie tylko interesuje średniowieczny klimat Krakowa i kultura muzealna, ale również chcą oderwać się od codzienności i spędzić czas z przyjaciółmi w oryginalny i aktywny sposób.

Oto kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub ze znajomymi:

 • Bubble Football
 • Kosmiczny Minigolf
 • Quizgame
 • Wirtualna Rzeczywistość
 • Dom Strachu
 • Escape Room
 • Muzeum Gier Arkadowych
 • Rzucanie siekierą lub toporem
 • Jazda terenówką offroad
 • Spływ na pontonach
 • Strzelanie z kałasznikowa
 • Wycieczki rowerowe
 • Wycieczki na pojazdach typu „segway”

Przewodnik po Krakowie Ceny

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 5 / 5. Ilość głosów 9

Nikt jeszcze nie ocenił