Kopalnia Soli "Wieliczka"
Przeszło milion turystów rocznie odwiedza kopalnię soli i jej trasę turystyczną obejmującą ok. 3 km wydrążonych korytarzy i komór. Oprócz ekspozycji muzealnej znajduje się rezerwat przyrody Groty Kryształowe. Pomagamy w kompleksowej organizacji wycieczek do Kopalni Soli w Wieliczce.
Przewodnik po Krakowie ➝ Kopalnia Soli w Wieliczce
Dlaczego Wieliczka jest taka wyjątkowa?
Miasto Wieliczka oddalone jest od Krakowa tylko 30 minut jazdy samochodem. Małe miasteczko skrywa, zaraz obok swojego centrum, niebywały na skalę światową klejnot. Kopalnię soli kamienne, gdzie nie wydobywa się już soli na skalę przemysłową a jednak słone pamiątki można nadal kupić w przymuzealnych sklepikach.
Dlaczego? Do kopalni, do jej różnych poziomów, ciągle przedostają się wody gruntowe i gdyby nie nieustające wypompowywanie hektolitrów zasolonej wody, kopalnia przestała by pewnie istnieć jako atrakcja turystyczna. Woda ta jest następnie podgrzewana i kiedy wyparuje, uzyskuje się sól która jest gotowa do sprzedaży, czy to w postaci soli kuchennej, pielęgnacyjne lub ulubionych wagoników z kryształkami soli.
Historia koplani rozpoczyna się na przełomie XII i XIII wieku, kiedy to okoliczne źródła solankowe przestały działać i w poszukiwaniu soli, a już wtedy doceniano jej właściwości, mieszkańcy rozpoczęli je poszukiwanie pod ziemią. W średniowieczu, za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, dochody z wydobycia i obrotu solą, z kopalń w Wieliczce i Bochni stanowiły niemal jedną trzecią wszystkich wpływów do kasy królewskiej. Nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup soli a zamożni używali jej do konserwowania żywności, w szczególności mięsa i ryb. Sól była również dodatkowym środkiem płatniczym, na przykład już w czasach rzymskich.
Ciekawostki
Kopalnię, na przestrzeni wieku, odwiedziło wiele znanych osób, królów, władców, przywódców i artystów min. Mikołaj Kopernik, święty Jan Paweł II czy marszałek Józef Piłsudski.
Dziś kopalnia udostępniana jest turystom z kraju i z zagranicy .
W 2019 roku odwiedziło to miejsce 1863000 gości. W 1978 roku kopalnia została wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Turyści schodzą na głębokość 135 metrów, do trzeciego poziomu. Aby tam dotrzeć muszą zejść po 800 schodach, na całej trasie i przejść po 1.5 km chodnika na trasie turystycznej.
Informacje
- Czas trwania do 3h
- Jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja biletów
- Dojazd z Krakowa do Wieliczki to ok 45 min
- Możemy pomóc zorganizować transport, bilety oraz całą logistykę zw. z wyjazdem do Kopalni Soli w Wieliczce
Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Zobacz więcej referencji ➝
Inne wycieczki poza Kraków
Muzeum w Auschwitz-Birkenau ➝
Miasto Oświęcim było świadkiem straszliwej historii zagłady Polaków podczas Drugiej Wojny Światowej.
Zamek w Ojcowie ➝
Zamek w Pieskowej Skale został wzniesiony za polecenia króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.
Kopalnia Soli w Bochni ➝
Bochnia to kolejne, tylko z pozoru, mało znaczące miasteczko w pobliżu Krakowa. Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza kopalnia tego typu w Polsce.
Zakopane ➝
Zakopane to miasteczko położone w Tatrach. Nazywane jest zimową stolicą polski. Przepiękne też latem ze względu na liczne górskie szlaki.
Zobacz popularne trasy po Krakowie
Szlakiem Jana Pawła II ➝
Według ostatnich badań, w Krakowie, z samym Ojcem Świętym związanych jest ponad 40 miejsc. Podejrzewamy, że jest i o wiele więcej.
Zwiedzanie Wawelu ➝
To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem.
Droga Królewska ➝
W Krakowie wszystkie drogi prowadzą do Rynku, a najważniejsza z to ulica Floriańska. To początek Drogi Królewskiej, najważniejszej drogi w Polsce.
Dzielnica uniwersytecka ➝
Najstarsze budynki Akademii Krakowskiej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dormitoria znajdują się 3 minuty spacerkiem od rynku głównego
Szlak architektury w Krakowie ➝
Romanizm, gotyk, renesans i barok. Kraków nazywany jest Mały Rzymem. Kaplica Zygmuntowska na Wawelu jest perłą renesansu na północ od Alp.
Szlakiem wielkich twórców ➝
Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Twórcy ci związali swoje życie i pracę artystyczna z Krakowem. Sprawili że Kraków na zawsze stał się żywym albumem ich talentu.
Podobało ci się?
Oceń ten post
Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów 0
Nikt jeszcze nie ocenił