Muzeum Auschwitz-Birkenau

Miasto Oświęcim, położone około 90 minut jazdy samochodem od Krakowa, było świadkiem straszliwej historii zagłady obywateli polskich podczas Drugiej Wojny Światowej. Pomagamy w kompleksowej organizacji zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zamów wycieczkę Zapytaj o wycieczkę ➝

Przewodnik po Krakowie ➝ Muzeum Auschwitz-Birkenau

Oświęcim - trochę historii miasta

Oświęcim zlokalizowany jest w województwie małopolskim, 70 kilometrów od Krakowa. Liczy około 40,000 mieszkańców, co daje mu czwartą lokatę pod względem ludności w województwie. Oświęcim otrzymał prawa miejskie w 1272 roku. Od tego czasu rozpoczął się intensywny rozwój miasta i wzrost jego potęgi gospodarczej. Miasto położone było na szlaku solnym i posiadało przywilej składowania i handlu najlepszej jakości solą z kopalni w Wieliczce. Znane było również z handlu rybami, które trafiały nawet na dwór króla w Krakowie.

Pierwsze zapiski o Żydach w Oświęcimiu pochodzą z połowy XVI wieku. Z początku Żydzi mieli zakaz osiedlania się w mieście, jednak z upływem czasu zaczęli się tu sprowadzać i budować swoje domostwa i synagogi. W drugiej połowie XVI wieku, Żydzi mieli w mieście już kilkadziesiąt budynków, a w XVIII wieku powstała tu siedziba społeczności żydowskiej. W połowie XVIII wieku w Oświęcimiu mieszkało ponad 120000 Żydów, a na początku XX wieku już tylko 5000.

Po wybuchu II Wojny Światowej, okoliczni Żydzi trafili do gett w pobliskich miastach, a po ich likwidacji do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny do Oświęcimia powróciło początkowo około 180 Żydów. W połowie XVII wieku, w rezultacie najazdu szwedzkiego, zwanego „potopem”, Oświęcim został doszczętnie zniszczony. Miasto znalazło się w opłakanym stanie. Przetrwało tylko kilkanaście domów, a z dwustu rzemieślników ocalało tylko sześciu. Dziesięć lat po najeździe Oświęcim liczył niewiele ponad 100 mieszkańców.

Informacje

  • Czas trwania wycieczki – cały dzień
  • Jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja biletów
  • Możemy pomóc zorganizować transport, bilety oraz całą logistykę zwiedzania
Auschwitz-Birkenau - wartownica
Auschwitz-Birkenau - wartownica

II wojna światowa

Na początku II wojny światowej, hitlerowcy utworzyli na terenie pobliskich koszar wojskowych obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Stał się on miejscem masowej zagłady prawie półtora miliona niewinnych ludzi z całej Europy. Oficjalna nazwa obozu brzmi: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) i jest to jedynym obozem koncentracyjnym na liście UNESCO.

 

Po wcieleniu południowego terytorium Polski do Trzeciej Rzeszy, Niemcy przemianowali nazwę miasta Oświęcim na Auschwitz, a pobliskiej wsi Brzezinka na Birkenau.

 

Od 1940 roku nowo otworzony obóz miał być przeznaczony głównie dla Polaków. Tu mieli być osadzeni więźniowie polityczni i opozycja. Następnie zaczęli tu trafiać Romowie, radzieccy jeńcy wojenni, przeciwnicy systemu i różnego rodzaju przestępcy oraz homoseksualiści. Największa grupę więźniów, którzy trafili do obozu byli jednak europejscy żydzi.

Auschwitz I, Auschwitz II (Birkenau), Auschwitz III (Monowitz)

W skład całego obozu wchodziły trzy główne obozy: Auschwitz I, Auschwitz II (Birkenau) oraz Auschwitz III (Monowitz).

Do tego dodać należy jeszcze kilkadziesiąt podobozów, które ulokowane były głównie na terenie Śląska, w pobliżu hut, kopalń, fabryk i zakładów pracy. Pracujący na ich terenie więźniowie byli wykorzystywani jako tania siła robocza.

Auschwitz I powstał na terenie opuszczonych koszar wojska polskiego. Stanowił on tak zwany obóz macierzysty. Na jego terenie przetrzymywano głównie przedstawicieli polskiej inteligencji, księży, niemieckich kryminalistów, jeńców radziecki oraz członków ruchu oporu.

Auschwitz III (Monowitz) znajduje się ok 6 km na wschód od głównego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obóz koncentracyjny początkowo nosił nazwę „Obóz Buna”, następnie „Obóz Pracy Monowitz”

Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Zobacz więcej referencji ➝

Inne wycieczki poza Kraków

Częstochowa - Jasna Góra

Szlak Pielgrzyma ➝

Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska. Objazdowa trasa, która popularna jest wśród pielgrzymów.

Kopalnia Soli Wieliczka - jeziorko solne

Kopalnia Soli w Wieliczce ➝

Małe miasteczko skrywa, zaraz obok swojego centrum, niebywały na skalę światową klejnot.

Przewodnik po Krakowie - Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Ojcowie ➝

Zamek w Pieskowej Skale został wzniesiony za polecenia króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.

Zakopane - widok na Giewont

Zakopane ➝

Zakopane to miasteczko położone w Tatrach. Nazywane jest zimową stolicą polski. Przepiękne też latem ze względu na liczne górskie szlaki.

Zobacz popularne trasy po Krakowie

Przewodnik po Krakowie - Rynek Główny Kraków

Droga Królewska ➝

W Krakowie wszystkie drogi prowadzą do Rynku, a najważniejsza z to ulica Floriańska. To początek Drogi Królewskiej, najważniejszej drogi w Polsce.

Przewodnik po Krakowie - Wawel z góry

Zwiedzanie Wawelu ➝

To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem.

Przewodnik po Krakowie - Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz ➝

To król Kazimierz I Wielki założył, w 1335 r. to osobne miasto z dala od dzisiejszego centrum Krakowa. Kazimierz miał stanowić przeciwwagę dla Krakowa.

Przewodnik po Krakowie - Plac wolnica

Szlak architektury w Krakowie ➝

Romanizm, gotyk, renesans i barok. Kraków nazywany jest Mały Rzymem. Kaplica Zygmuntowska na Wawelu jest perłą renesansu na północ od Alp.

Przewodnik po Krakowie - Jan Paweł II

Szlakiem Jana Pawła II ➝

Według ostatnich badań, w Krakowie, z samym Ojcem Świętym związanych jest ponad 40 miejsc. Podejrzewamy, że jest i o wiele więcej.

Przewodnik po Krakowie - Fabryka Oskara Schindlera

Śladami Oskara Schindlera ➝

Teren dawnego getta żydowskiego, Fabryka Oskara Schindlera i obóz pracy w Płaszowie to bardzo ciekawa, ale też bardzo bolesna karta w historii Krakowa.

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów 0

Nikt jeszcze nie ocenił