Zwiedzanie Krakowa DOROŻKĄ KONNĄ

Oprowadzamy po Krakowie gości z całego świata. Szczególnie polecamy przejażdżkę dorożką konną! Zapoznaj się z naszą ofertą, oraz opiniami o naszej pracy.

Dorożki Kraków – cennik, trasy, porady (2024)

Dorożki Kraków

Krakowskie dorożki to nieodłączny element krajobrazu miasta. Od wieków przewożą pasażerów po krętych uliczkach, malowniczych zaułkach i zabytkowych miejscach. Dziś dorożki Kraków stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych, a dla wielu osób to obowiązkowy punkt programu w czasie zwiedzania Krakowa z przewodnikiem.

Dorożki Kraków cieszą się ogromną popularnością, a w sezonie turystycznym można je spotkać na ulicach miasta prawie na każdym kroku. Dlatego warto zarezerwować przejażdżkę z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek i zapewnić sobie wygodne miejsce w jednym z klasycznych, krakowskich pojazdów.

Dorożki Kraków – dlaczego warto skorzystać z przejażdżki dorożka konną (WSTĘP)


Wycieczka po Krakowie dorożką to niezwykłe doświadczenie. Jest możliwość zobaczenia zabytków Krakowa, z innej bardzo ekscytującej perspektywy, której nie można osiągnąć spacerując pieszo po Krakowie. Takiej wycieczki się nie zapomina. 

Dorożkarze to wyjątkowo mili, otwarci i zawsze gotowi do pomocy ludzie. Chętnie opowiadają o historii i kulturze Krakowa. Warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, aby poznać miasto z najlepszej strony i odkryć jego tajemnice. Podpowiedzą także gdzie dobrze zjeść i odpocząć.

Dorożki w Krakowie są jednym z najlepszych sposobów na przekrojowe poznanie miasta bez wchodzenia do wnętrz zabytków, zwłaszcza dla turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają Kraków.

Interesuje cię zwiedzanie Krakowa dorożką konną? Umów termin już teraz. Zamów wycieczkę Zamów dorożkę ➝

Ile kosztuje przejazd dorożką w Krakowie w 2024 roku?


Cenny przejażdżki dorożką zaczynają się od 500 zł za 30 min przejażdżki.
 Dorożka może pomieścić do 6 osób. Ostateczna cena zależy od czasu trwania przejażdżki, wybranej trasy i sezonu.

UWAGI: Cena przejażdżki dorożką nie zawiera kosztu wynajęcia przewodnika po Krakowie ani zestawów audio, których w dorożkach nie ma.

Niektóre ze znanych marek, z którymi pracowaliśmy w tym roku

Jakie są trasy zwiedzania dorożką po Krakowie?


Oto przykładowa trasa przejażdżki dorożką Krakowską. Jest to opcja najpopularniejszej trasy turystycznej po Krakowie –
Droga Królewska Dorożką Krakowską. Taka wycieczka może trwać ok. 1 godziny. Trasa wyglądą tak:

1. Barbakan
2. ul. Floriańska
3. Rynek Główny
4. ul. Grodzka
5. ul. Kanonicza
6. Wzgórze Wawelskieą

Zobacz również nasz wpis o najpopularniejszych trasach – Zwiedzanie Krakowa dorożką. Najpopularniejsze trasy

Dorożki Kraków - trasa

Dorożki Kraków – historia


Historia krakowskich dorożek konnych sięga XIX wieku. Wówczas dorożki były jednym z podstawowych środków transportu, które wykorzystywano do przewozu osób oraz towarów. Z czasem, wraz z rozwojem komunikacji miejskiej, ich popularność zaczęła maleć. Jednakże, w latach 70-tych XX wieku, z powodu wzrostu zainteresowania turystów Krakowem, dorożki znowu zaczęły odgrywać ważną rolę w mieście.

Dzisiaj, krakowskie dorożki konne przyciągają turystów swoim romantycznym klimatem i oryginalnym stylem. Stanowią one nieodłączny element krajobrazu miasta i pozwalają zobaczyć jego najpiękniejsze zabytki w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

Dorożka w poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego


W wierszu
Zaczarowana dorożka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, autor opisuje magiczną dorożkę krakowską, która przemierza ulice miasta i zabiera pasażerów w niesamowitą podróż przez czas i przestrzeń. 

Dorożka wije się wąską ulicą,
Wypiękniała konna szyja,
I koła jak trąby stoją w płomieniach,
I ościeżnica z zausznikiem rzeźbionym.

Gałczyński opisuje, także jej niezwykłe właściwości mówiąc, że może ona „włóczyć kogo chce i dokąd chce” oraz „skręcać kędy chce i jak chce”. Dorożka Kraków prowadzi pasażerów w różne miejsca, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni, a jej podróżnikom zdarza się spotkać z postaciami z różnych epok i krain, takimi jak na przykład „Amazonką” czy „Królem Węgier”.

Wiersz Gałczyńskiego jest hołdem dla krakowskiej tradycji i historii, której wyrazem jest właśnie ta magiczna dorożka. Przyczynił się też do popularyzacji tego środka transportu w Krakowie.

Jeśli interesują cię też wycieczki piesze z przewodnikiem zobacz tutaj – Przewodnik po Krakowie – najpopularniejsze trasy. Znajdziesz tam również przykładowe ceny poszczególnych wycieczek. Piesze wycieczki z przewodnikiem są bardzo fajnym uzupełnieniem dla przejażdżek dorożką po Krakowie.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Kto powozi dorożką?

Dorożką powozi woźnica, dorożkarz. Oprócz sprawowania opieki nad turystami i dbania o bezpieczeństwo wycieczki, dorożkarz opiekuje się taż końmi.

Ile osób mieści dorożka konna?

Dorożka może pomieścić do 7 osób razem z woźnicą.

Czy można podróżować dorożką po Krakowie w deszczu?

Oczywiście. Dorożki posiadają zadaszenie, więc podróżowanie dorożką podczas deszczu nie jest problemem.

Ile trwa przejazd dorożką po Krakowie?

To zależy od rodzaju wycieczki, ale standardowo od 1 do 2 godzin.

W jakich językach odbywa się zwiedzanie?

Wszystko zależy od potrzeb turystów. Zagraniczni turyści korzystają z usług w ich językach narodowych.

Czy dodawane są zestawy słuchawkowe podczas przejażdżki dorożką? 

Tak, można wynająć zestawy za niewielką opłatą. Zestawy słuchawkowe to bardzo praktyczna opcja. Można słuchać w skupieniu opowieści przewodnika po Krakowie i oglądać piękny Kraków. Zestawy słuchawkowe znacząco podnoszą komfort zwiedzania.

Gdzie jest postój dorożek w Krakowie?

Postój dorożki Kraków mieści się na Rynku Głównym. Dorożkę krakowską można również zamówić pod hotel lub inne miejsce spotkania. Wystarczy zadzwonić do nas i umówić wycieczkę.

Interesuje cię zwiedzanie Krakowa dorożką konną? Umów termin już teraz!

Zamów wycieczkę Zamów dorożkę ➝

Jakie zabytki można zobaczyć podczas przejażdżki dorożką?

Podczas wycieczki dorożką po Krakowie czeka na naszych gości wyjątkowa uczta dla oczu i serca. Na każdym kroku będzie można podziwić niezwykłe zabytki i atrakcje, które są świadectwem wielowiekowej historii wspaniałego Krakowa. Obserwowanie Krakowa z perspektywy dorożki to piękne odczucia.

Widok z dorożki na Wawel
Widok na Wawel
Dorozki Kraków Mariacki
Kościół Mariacki od ul. Floriańskiej
Dorożki Kraków Ratusz
Ratusz i Sukiennice
Kazimierz Krakowski - Dawny Ratusz na Placu Wolnica
Kazimierz Krakowski - Dawny Ratusz na Placu Wolnica
Dorożki w Krakowie
Brama Floriańska i Mury Obronne

10 zalet zwiedzania miasta dorożką Krakowską (PODSUMOWANIE)


Wygodny sposób zwiedzania
: Zwiedzanie Krakowa dorożką konną to wygodny sposób poruszania się po mieście, szczególnie dla rodzin i seniorów.

Możliwość zobaczenia wielu atrakcji turystycznych: Dorożka konna umożliwia zwiedzenie wielu najważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa w krótkim czasie.

Unikatowy punkt widzenia: Z perspektywy dorożki Krakowskiej możesz zobaczyć miasto z niepowtarzalnej perspektywy, co daje możliwość podziwiania piękna miasta w sposób niedostępny dla innych form zwiedzania.

Rozbudowana sieć tras: W Krakowie działa wiele firm oferujących usługi dorożek konnych, co oznacza, że możesz wybierać spośród różnych tras i atrakcji do zobaczenia.

Możliwość spersonalizowania trasy: Zazwyczaj dorożki konne oferują możliwość spersonalizowania trasy zwiedzania w zależności od Twoich zainteresowań i preferencji.

Szybsze przemieszczanie się po mieście: W zatłoczonym Krakowie dorożka konna może być szybsza niż samochód, a jednocześnie pozwala na uniknięcie stresu związanego z parkowaniem.

Ciekawe historie i anegdoty: Kierowcy dorożek Kraków często są związani z Krakowem od pokoleń i posiadają bogatą wiedzę na temat historii miasta, co pozwala na poznanie ciekawych anegdot i faktów związanych z miejscami, które odwiedzasz.

Świetna zabawa dla dzieci: Dorożka Kraków to świetna zabawa dla dzieci, które mogą poczuć się jak w bajce, a jednocześnie zwiedzać miasto i uczyć się o jego historii.

Przyjemna i romantyczna atmosfera: przejażdżka dorożką po Krakowie po urokliwych uliczkach to niezapomniane wrażenia dla par oraz romantycznych dusz.

Niezapomniane wrażenia i emocje: Jazda dorożką Kraków to wyjątkowe wrażenia i emocje, które pozostaną z Tobą na długo po zakończeniu zwiedzania Krakowa.

😀 Opinie o naszej pracy!

Więcej opinii o naszej pracy możesz przeczytać tutaj: przewodnik po Krakowie opinie. Znajdziesz tam nie tylko opinie naszych wspaniałych gości, ale także firmy, z którymi pracowaliśmy lub pracujemy nadal oraz listy referencyjne od instytucji, którym pomogliśmy zorganizować pobyt w Krakowie i nie tylko.

Bardzo dziękujemy za super wycieczki. Spacer po Krakowie z Panią oraz wycieczka dorożką okazały się strzałem w 10. Do Krakowa na 100% jeszcze wrócimy i na pewno się odezwiemy 🙂

Kasia z rodziną (13.07.2022)

Świetny przewodnik! Zero nudy i same ciekawostki. Nic, tylko POLECAĆ!

Adam P. (24.09.2022)

Wycieczka dorożką ze szczególną oprawą (kieliszki i szampan) to najlepszy romantyczny prezent na rocznicę, jaki widzieliśmy. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie tego wspaniałego dnia!!

Ania i Paweł (06.06.2023)

Pani Joanna w bardzo ciekawy sposób opowiada o historii Krakowa. Nie zarzuca datami i suchymi faktami tylko dzieli się ciekawymi historiami o Krakowie. Zwiedzanie Muzeum Schindlera z Panią to była gratka! Pozdrawiamy.

Jan i Mariola (19.04.2023)

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 4.7 / 5. Ilość głosów 48

Nikt jeszcze nie ocenił