Kraków kryminalny
Kraków był stolicą Polski od 1038 roku, więc zrozumiałe jest, że do Krakowa ciągnęli różnej maści jegomoście, skuszeni bogactwem mieszczan i szlachty oraz obecnością króla i dworu.
Przewodnik po Krakowie ➝ Zwiedzanie Krakowa / Trasy ➝ Kraków kryminalny
Kryminaliści dawnego Krakowa
Chyba najbardziej tajemniczą i nieodżałowaną stratą, było zabójstwo mistrza Bartłomieja Berrecciego, przed pałacem Pod Baranami, które to miejsce kojarzy nam się dziś bardziej z Piotrem Skrzyneckim i Piwnicą Pod Baranami. Mistrz przez 21 lat cieszył się przychylnością króla Zygmunta Starego, który zlecał mu wykonami różnych dzieł w stolicy.
Publiczne tortury, z reguły zasłużone i egzekucje, nie zawsze zasłużone, ściągały do miasta gapiów aż spoza Krakowa. W średniowieczu nie opłacało się być przestępcą, ponieważ za poważne zbrodnie, kat wykonywał obcięcie ucha, lub uszu, w zależności od przewiny.
Co groziło za morderstwo?
Natomiast zbrodnia, taka jak morderstwo rzadko była karana karą śmierci. Winowajca mógł zrekompensować rodzinie śmierć bliskiej osoby, jeśli obie strony domówiły się co do zadośćuczynienia. Wtedy „kara na gardle” nie miała zastosowania.
Podczas naszego spaceru zaglądniemy do muzeum które może się pochwalić niesamowitym wręcz zbiorem narzędzi tortu, stosowanych w średniowieczu.
Po zburzeniu, na rozkaz Austriaków, budynku ratusza krakowskiego w XIX wieku, który to przylegał do dzisiejszej, bardzo samotnej Wieży Ratuszowej, Janowi Matejce udało się uratować narzędzia tortur, które znajdowały się w jego podziemiu. Zainspirowany duchem średniowiecznych zbrodni, umieści kilka z nich na swoich obrazach.
Informacje
- Czas trwania – zwyczajowo ok 3h
- Przerwa na kawę – wg życzeń gości
- Możliwość zorganizowania krótkiego posiłku lub degustacji w promocyjnej cenie
- Możliwość rozszerzenia trasy wg upodobań
- Program dopasowany do wieku naszych gości
- Licencjonowany przewodnik po Krakowie w danym języku
- Dla dużych grup polecamy zestawy słuchawkowe poprawiające znacznie komfort zwiedzania
Zaufały nam ❤️ szkoły, instytucje, firmy oraz tysiące klientów indywidualnych z wielu krajów. Jesteśmy dumni z tego, że wybrało nas tak wiele osób. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Zobacz więcej referencji ➝
Zobacz inne szlaki po Krakowie
Legendy krakowskie ➝
Nie byłoby Krakowa bez jego mistycznej atmosfery, niespotykanych postaci i prze ciekawych historii, czasem nawet magicznych.
Zwiedzanie Wawelu ➝
To czego nie ma nigdzie w Polsce, jest właśnie w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, zwane dziś Wawelem, a dawno temu Wąwlem.
Kazimierz chrześcijański i żydowski ➝
To król Kazimierz I Wielki założył, w 1335 r. to osobne miasto z dala od dzisiejszego centrum Krakowa. Kazimierz miał stanowić przeciwwagę dla Krakowa.
Szlakiem wielkich twórców ➝
Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Twórcy ci związali swoje życie i pracę artystyczna z Krakowem. Sprawili że Kraków na zawsze stał się żywym albumem ich talentu.
Szlak świętych i błogosławionych ➝
Według ostatnich badań, w Krakowie, z samym Ojcem Świętym związanych jest ponad 40 miejsc. Podejrzewamy, że jest i o wiele więcej.
Śladami Oskara Schindlera ➝
Teren dawnego getta żydowskiego, Fabryka Oskara Schindlera i obóz pracy w Płaszowie to bardzo ciekawa, ale też bardzo bolesna karta w historii Krakowa.
Podobało ci się?
Oceń ten post
Średnia ocen 0 / 5. Ilość głosów 0
Nikt jeszcze nie ocenił