Zwiedzanie Wieży Mariackiej w Krakowie | Ceny i porady

Zwiedzanie Wieży Mariackiej w Krakowie
Zwiedzanie Wieży Mariackiej w Krakowie

Hejnał Mariacki to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych melodii muzycznych w Polsce, a jednocześnie symbol Krakowa. Grany codziennie z wyższej wieży kościoła Mariackiego zwanej hejnalicą, przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. W tym artykule napiszemy więcej o wieżach kościoła Mariackiego i samym hejnale oraz podpowiemy kiedy zwiedzać wieżę i napiszemy o historii, kilku ciekawostkach i legendach na temat wież mariackich.

Zwiedzanie wież kościoła Mariackiego

Kiedy wieże są zamknięte dla turystów?

Od grudnia do kwietnia wieża jest nieczynna.

Ceny biletów (cegiełek):

Bilet normalny (cegiełka duża) — 20 zł
Bilet ulgowy (cegiełka mała) — 12 zł (dzieci powyżej 8. roku życia, studenci do 26. roku życia, seniorzy 60+, renciści)

Dzieci poniżej 8. roku życia nie są wpuszczane na wieżę ze względów bezpieczeństwa.

Wcześniejsza rezerwacja miejsc nie jest możliwa. Cegiełki-wejściówki do nabycia wyłącznie w punkcie obsługi zwiedzających w dniu zwiedzania (Plac Mariacki 7).

Zachęcamy też do zapoznania się z cenami do innych popularnych atrakcji w Krakowie. Wystarczy kliknąć tutaj – przewodnik po Krakowie ceny, aby zobaczyć ile kosztują wejściówki do innych zabytków i muzeów w Krakowie.  

Dni i godziny zwiedzania:

Od wtorku do soboty wejścia na wieżę odbywają się w następujących godzinach:

10:05 – 10:30

10:30 – 10:55

11:05 – 11:30

11:30 – 11:55

12:05 – 12:30

12:30 – 12:55

13:05 – 13:30

13:30 – 13:55

14:05 – 14:30

14:30 – 14:55

15:05 – 15:30

15:30 – 15:55

16:05 – 16:30

16:30 – 16:55

17:05 – 17:30

17:30 – 17:55

 W niedziele i święta wejścia na wieżę odbywają się w następujących godzinach:

13:05 – 13:30

13:30 – 13:55

14:05 – 14:30

14:30 – 14:55

15:05 – 15:30

15:30 – 15:55

16:05 – 16:30

16:30 – 16:55

17:05 – 17:30

17:30 – 17:55

Informacje dodatkowe:

  • Podczas odgrywania hejnału nie ma możliwości przebywania na poziomie pomieszczenia hejnalisty.
  • Liczba wejściówek jest ograniczona.
  • W razie złych warunków atmosferycznych wieża może być nieczynna.
  • Wejście na wieżę znajduje się od ul. Floriańskiej.
  • Na wieżę może wejść grupa maksymalnie 10 osób (dwa wejścia na godzinę).
  • Fotografowanie i filmowanie na wieży, z wyłączeniem użytku własnego, wymaga wcześniejszej zgody.

Historia wież kościoła Mariackiego

Hejnalica – wyższa wieża kościoła mariackiego

Hejnalicę to wieża w Krakowie, która ma 82 metry wysokości. Zbudowana jest na planie kwadratu, ale na dziewiątej kondygnacji przechodzi w ośmiobok. Na tej kondygnacji są wnęki z oknami. Na górze wieży jest gotycki hełm, zaprojektowany przez mistrza Matiasa Heringkana w 1478 roku. Hełm ma kształt ośmiobocznej zaostrzonej iglicy, która jest otoczona wieńcem z ośmiu mniejszych wieżyczek. Na samej iglicy znajduje się złocona korona o średnicy 2,4 metra i wysokości 1,3 metra, którą umieszczono tam w 1666 roku.

Pierwszą koronę wyprodukowano w 1628 roku, a jej umieszczenie na wieży związane jest z objawieniami włoskiego jezuity ojca Gulio Mancinellego, w których Maryja polecała być nazywaną Królową Polski. Kolejną koronę wykonano w 1666 roku, na dziesięciolecie ślubów króla Jana Kazimierza we Lwowie oraz ogłoszenia Maryi Patronką i Królową Polski. Korona ma kształt rozszerzonego ku górze ośmioboku, wykonana jest z miedzianej blachy i pokryta złotem. W średniowieczu hejnał grany był z wyższej wieży, która służyła jako miejska strażnica. Był to sygnał do otwarcia lub zamknięcia bram Krakowa, a także ostrzegał o pożarach i wrogach.

Z wieży, z wysokości 54 metrów, odtwarzany jest co godzinę Hejnał Mariacki, który jest jednym z symboli Krakowa. U podnóża wieży, od strony północnej, jest prostokątna przybudówka, w której są kamienne schody prowadzące do wnętrza wieży.

W 1912 roku rozpoczęto restaurację wieży, którą prowadził prof. Zubrzycki, a nadzorował inż. Rzymkowski. Zdjęto wówczas górną część wieży: banie, chorągiew i złoconą koronę. Krakowska firma H. Sztorca zajęła się ich restauracją. Na wieży znajduje się też duża tablica przedstawiająca wjazd króla Jana III Sobieskiego, wykonana w brązie w 1883 roku. Na wieży jest również dzwon zegarowy z 1530 roku.

W 2013 roku wieżę zamknięto dla zwiedzających ze względu na zły stan techniczny. Jednak w kwietniu 2015 roku udostępniono ją ponownie po zakończeniu prac, które obejmowały montaż nowej instalacji elektrycznej, grzewczej oraz wodno-kanalizacyjnej oraz po zamontowaniu nowej klatki schodowej z metalu.

Dzwonnica – niższa wieża kościoła Mariackiego

Wieża niższa kościoła, mająca wysokość 69 metrów, pełni rolę dzwonnicy. Zbudowana na planie kwadratu, posiada wyraźnie zaznaczone na całej wysokości gzymsy i okna, które podziałają ją na kondygnacje. Na jednym z pięter znajduje się renesansowa kaplica Nawrócenia św. Pawła (Kaufmanów). Obok okna kaplicy, pod trójspadowym daszkiem, wiszą dzwonki „za konających”, odlane przez Kacpra Koerbera z Wrocławia w 1736 roku.

Wieżę nakrywa późnorenesansowy hełm z 1592 roku, składający się z eliptycznej kopuły osadzonej na ośmiobocznym bębnie i zwieńczonej ażurową latarnią. W narożnikach wieży ustawione są cztery mniejsze kopułki na niskich, sześciobocznych podstawach. W wieży zawieszony jest również dzwon zegarowy z 1530 roku (o średnicy 135 cm), jednakże obecnie nie jest on używany.

Hejnalista na hejnalicy / Wikipedia
Hejnalista na hejnalicy / Wikipedia
Wieże Mariackie / Oliszydlowski Wikipedia
Wieże Mariackie / Oliszydlowski Wikipedia

Legendy związane z wieżami Kościoła Mariackiego

Legenda o hejnale mariackim

Hejnał mariacki jest specyficzną melodią, która urywa się niespodziewanie. Tradycja przerywania hejnału ma swoje korzenie w XIII wieku, kiedy ziemie polskie były regularnie nękane najazdami tatarskimi. Wtedy to strażnik w wieży mariackiej czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców Krakowa, grając hejnał na alarm, gdy zauważył zbliżających się wrogów. Niestety, podczas jednego z takich alarmów, trębacz został trafiony strzałą tatarską w gardło. Od tego czasu, hejnał zawsze przerywa się w tym samym momencie, aby uczcić pamięć dzielnego trębacza, który poświęcił swoje życie, aby ostrzec mieszkańców Krakowa przed niebezpieczeństwem i umożliwić im walkę z najeźdźcą.

Legenda o braciach budujących wieże kościoła Mariackiego

Według opowieści, podczas budowy kościoła Mariackiego zatrudniono dwóch braci, którzy byli uważani za najlepszych budowniczych w Krakowie. Starszy brat otrzymał zadanie wzniesienia wieży południowej, a młodszy północnej. Na początku prace przebiegały równomiernie, jednak z czasem okazało się, że wieża południowa, nad którą pracował starszy brat, była znacznie wyższa niż północna. Zazdrosny młodszy brat zabił w ataku złości swojego starszego brata. Nieukończoną wieżę południową nakrył kopułą, a sam zakończył budowę swojej, teraz wyższej, wieży północnej. Jednakże, młodszy brat nie mógł znieść wyrzutów sumienia. W dniu uroczystego poświęcenia kościoła Mariackiego, stanął na szczycie swojej wieży, trzymając w dłoni nóż, którym zabił brata. Publicznie przyznał się do zbrodni, po czym skoczył w dół.

Według innej wersji legendy, po zabójstwie starszego brata budowę wieży południowej ukończyły nadprzyrodzone siły, a młodszy brat ze strachu spadł z rusztowania i zginął. Do dzisiaj w bramie Sukiennic na Rynku Głównym wisi nóż mordercy, który ma przypominać o tych tragicznych wydarzeniach.

FAQ - pytania i odpowiedzi, ciekawostki

Jak zginął hejnalista?

Według legendy trębacz zginął z powodu trafienia tatarską strzałą w szyję podczas najazdu Tatarów na Kraków. Dlatego hejnał urywa się nagle i niespodziewanie.

Ile jest schodów w wieży Mariackiej?

Aby wejść na 54 metrowa wieżę mariacką, trzeba pokonać 239 stromych i krętych schodów.

Kiedy grany jest hejnał mariacki?

Hejnał mariacki odgrywany jest co pełną godzinę przez całą dobę.

Czy hejnalicę można zwiedzać z przewodnikiem po Krakowie?

Na wieżę można oczywiście wejść z przewodnikiem po Krakowie. Zachęcamy do tego. Można kliknąć tutaj: przewodnik po Krakowie opinie, i zapoznać się z naszymi referencjami i opiniami naszych gości na temat naszej pracy.

Skąd się wziął hejnał mariacki?

Hejnał odgrywany był w tamtych czasach z kilku powodów. Przede wszystkim ostrzegał przed najazdem nieprzyjaciela, Poza tym odgrywano go rano przy otwarciu bram miasta i wieczorem przy zamykaniu wjazdu do miasta.

Jak odgrywany jest hejnał mariacki?

Melodia hejnału rozbrzmiewa czterokrotnie w cztery różne strony świata.

Hejnał transmitowany jest przez Polskie Radio

Polskie Radio po raz pierwszy w dniu 16 kwietnia 1927 roku, na żywo transmitowało hejnał z wieży Mariackiej. Stało się to o godz. 12:00. Program I Polskiego Radia od tamtej chwili transmituje codziennie wygrywanie hejnału w Krakowie.

Hejnał a II Wojna Światowa

Naziści po wkroczeniu do Krakowa zawiesili nadawanie hejnału. Wznowili go na Boże Narodzenie w 1940 roku.

Inne melodie płynące w Hejnalicy

Zdarza sie, że zamiast hejnału odgrywane są inne melodie. W dniu śmierci Wisławy Szymborskiej została odegrana melodia do słów “Nic dwa razy się nie zdarza”. W rocznicę śmierci Marka Grechuty rozbrzmiewają melodie do jego piosenek.

Co oznacza słowo hejnał?

Hejnał, hajnał, ejnał – sygnał muzyczny o charakterze pobudki, oznajmienia godziny lub pożaru, Słowo hejnał pochodzi z węgierskiego języka.

Kto gra na wieży Mariackiej?

Hejnał odgrywany jest przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dwóch strażaków pełni 24-godzinny dyżur na wieży mariackiej.

Którka historia Kościoła Mariackiego

  • Kościół został ufundowany na Rynku Głównym w latach 1221-22 przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża.
  • Budowla została zniszczona podczas najazdu mongolskiego na Polskę.
  • W latach 1290-1300 na pozostałych fundamentach zbudowano nowy wczesnogotycki kościół, który został konsekrowany w 1320 roku.
  • Za panowania Kazimierza Wielkiego w latach 1355-1365 kościół został gruntownie przebudowany, przy udziale restauratora Mikołaja Wierzynka.
  • W pierwszej połowie XV wieku dobudowano boczne kaplice, większość z nich była dziełem mistrza Franciszka Wiechonia.
  • Pod koniec XV wieku kościół wzbogacił się o Ołtarz Wita Stwosza.
  • W latach 1536-1537 król Zygmunt I zarządził zamianę kazań kościelnych z języka niemieckiego na polskie.
  • W XVIII wieku, decyzją proboszcza Jacka Augustyna Łopackiego, wnętrze kościoła przebudowano w stylu późnobarokowym, autorem tego dzieła był Francesco Placidi.
  • Na początku XIX wieku cmentarz przy bazylice zamknięto i zastąpiono placem publicznym.
  • W latach 1887-1891 wprowadzono do bazyliki wystrój neogotycki, a ściany ozdobiono polichromią namalowaną przez Andrzeja Radwańskiego.
  • Na początku lat 90-tych kościół przeszedł gruntowną renowację, a w 2003 roku wymieniono dach.
  • 18 kwietnia 2010 r. w Bazylice Mariackiej odbyły się uroczystości pogrzebowe prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Zobacz podobne artykuły

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 4.8 / 5. Ilość głosów 32

Nikt jeszcze nie ocenił