Zwiedzanie kościoła Mariackiego w Krakowie (poradnik)

Zwiedzanie kościoła Mariackiego - poradnik
Zwiedzanie kościoła Mariackiego - poradnik

Zwiedzanie kościoła Mariackiego – dlaczego warto?

Kościół Mariacki to jeden z najstarszych kościołów w Krakowie (XII w.) i zarazem jeden z najpiękniejszych gotyckich zabytków z unikatowymi dziełami sztuki w środku. Zwiedzanie kościoła Mariackiego to „must have” każdego turysty! Kościół Mariacki, obok Rynku Głównego, Sukiennic, Wawelu i Barbakanu, jest najbardziej charakterystycznym obiektem turystycznym w Krakowie. Nie ma chyba osoby, która będąc w Krakowie, nie odwiedziłby kościoła Mariackiego.

 

 

Co trzeba zobaczyć w kościele Mariackim w Krakowie?

Ołtarz Wita Stwosza

Jeden z najwybitniejszych przykładów sztuki rzeźbiarskiej późnego gotyku w Europie to Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Nastawa ołtarzowa, stworzona w latach 1477-1489 przez znanego rzeźbiarza Wit Stwosza z Norymbergi, jest wyjątkowo piękna. Ołtarz składa się z trzech rodzajów drewna, z których konstrukcja została wykonana z twardych dębowych desek, zapewniając mu trwałość i stabilność. Natomiast tło wykonane jest z lżejszego, ale równie wytrzymałego modrzewia, tworząc idealne tło dla wyrzeźbionych postaci z drewna lipowego. Drewno lipowe jest miękkie i elastyczne, co pozwoliło na precyzyjne i szczegółowe wyrzeźbienie postaci.

Polichromie Jana Matejki

Jan Matejko wykonał dla kościoła przepiękną polichromię wyobrażającą anioły trzymające instrumenty muzyczne oraz szarfy z wersetami Litanii Loretańskiej (w prezbiterium) oraz Antyfony (w nawie głównej).

Witraże Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego (uczniowie Jana Matejki) i Tadeusza Dmochowskiego

Witraże kościelne nad chórem zaprojektowali Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Z powstałych w średniowieczu witraży, do dziś dotrwały tylko trzy. Natomiast witraże z wizerunkami Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ołtarzu Wita Stwosza są dziełem Tadeusza Dmowskiego. 

Organy kościelne Wielkie

Organy kościelne wielkie posiadają 62 głosy, w tym 8 zabytkowych pochodzących ze starszych mariackich instrumentów, Flet Major 8’ oraz Flet Minor 4’ pochodzące z 1800 roku. W opinii ekspertów głosy te charakteryzuje szlachetne brzmienie oraz wysoka jakość materiału i wykonania.

Hejnalica – wyższa wieża

Z hejnalicy rozbrzmiewa Hejnał Mariacki. Na wieży znajduje się pochodzący z 1530 roku dzwon zegarowy o średnicy 165 metrów. Na iglicy wieży umieszczona jest pozłacana korona z 1666 roku.

Dzwonnica – niższa wieża

W niższej wieży kościoła Mariackiego znajduje się jeden z najstarszych zespołów dzwonów średniowiecznych w Polsce. W jego skład wchodzą 4 dzwony, a 3 najstarsze pochodzą z XIV wieku. 

Ile kosztuje zwiedzanie kościoła Mariackiego w Krakowie?

Wejście do kościoła mariackiego w pobliże Ołtarza Wita Stwosza:

Cegiełka duża – 15 zł
Cegiełka mała – 8 zł (dzieci powyżej 8. roku życia, studenci do 26. roku życia, seniorzy 60+, renciści, Karta Dużej Rodziny)

Wejścia na wieżę wysoką – Hejnalicę:

Cegiełka duża – 20 zł
Cegiełka mała – 12 zł (dzieci powyżej 8. roku życia, studenci do 26. roku życia, seniorzy 60+, renciści)

Dzieci poniżej 8. roku życia nie są wpuszczane na wieżę ze względów bezpieczeństwa.
Wcześniejsza rezerwacja miejsc nie jest możliwa. Cegiełki-wejściówki do nabycia wyłącznie w punkcie obsługi zwiedzających w dniu zwiedzania (Plac Mariacki 7).

Dni i godziny zwiedzania – punkt obsługi turystów otwarty jest od wtorku do soboty między 10:00 a 17:30 oraz w niedziele od 13:00 do 17:30. Od wtorku do soboty wejścia na wieżę odbywają się w następujących godzinach:

Wejścia na wieżę niską – Dzwonnicę:

Cena biletu – 15 zł

Dzwonnica jest otwarta od lipca do października (z wyjątkiem świąt kościelnych), od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 14.00 (z przerwą o 12.00). W poniedziałek jest nieczynne.

Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu w punkcie obsługi zwiedzających. Na wieżę może wejść grupa maksymalnie 6 osób. Ze względów bezpieczeństwa wpuszczane są osoby od 18 roku życia.

Zwiedzanie Kościoła Mariackiego
Kościół Mariacki w środku (c) Zygmunt Put

Gdzie kupić bilet do kościoła Mariackiego w Krakowie?

Bilety wstępu do kościoła Mariackiego sprzedawane są na Placu Mariackim 7.

Pod jakim wezwaniem jest kościół Mariacki w Krakowie?

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lub bazyliką Mariacką.

Z czego słynie kościół Mariacki?

Z ołtarza Wita Stwosza i hejnału mariackiego.

Kiedy grany jest hejnał Mariacki w Krakowie?

Hejnał mariacki grany jest co pełną godzinę przez całą dobę.

Ile trwa hejnał mariacki?

Hejnał mariacki to krótka melodia trwająca kilkadziesiąt sekund. Grana jest przez strażaka w cztery strony świata co godzinę.

Hejnalista - Kościół Mariacki
Hejnalista - Kościół Mariacki

Zapoznaj się z naszymi usługami przewodnickimi:

Sklepienie kościoła Mariackiego
Sklepienie kościoła Mariackiego

Co znajduje się na głównych drzwiach kościoła Mariackiego w Krakowie?

Na placu Mariackim przed wejściem do kościoła widnieje kuna, czyli łańcuch z obejmą, który dawniej był zakładany na szyję oskarżonym o drobne przewinienia. Długość łańcucha była tak dobrana, aby uniemożliwić skazanemu stanie i jednocześnie ugięcie kolan.

Kto jest pochowany w kościele Mariackim w Krakowie?

Wśród osób pochowanych w kościele Mariackim w Krakowie znajdują się między innymi Mikołaj Wierzynek, Piotr Zbylitowski, Krzysztof Kochanowski, Seweryn Boner i Zofia Czerska.

Jak wysoki jest kościół Mariacki w Krakowie?

Wieża wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 metry wysokości, zaś niższa mierzy 69 metrów i pełni funkcję kościelnej dzwonnicy

Ile pięter ma kościół Mariacki?

Najwyższa wieża zwana Hejnalicą na wysokości dziewiątej kondygnacji przechodzi w ośmiobok, przepruty ostrołukowymi wnękami, mieszczącymi dwie kondygnacje okien. Poszczególne kondygnacje wieży oddzielone są od siebie kamiennymi gzymsami.

Kiedy zbudowano kościół Mariacki

Pierwsze wzmianki o kościele Mariackim pochodzą z 1222 r. Był to kościół romański, przy którym założono parafię dla tworzącej się społeczności miasta.

Ile kaplic znajduje się w kościele Mariackim?

W kościele Mariackim znajduje się 12 kaplic: Kaplica Nawrócenia św. Pawła, Kaplica św. Antoniego, Kaplica Loretańska, Kaplica św. Jana Chrzciciela (pierwotnie Ducha Świętego), Kaplica św. Wawrzyńca, Kaplica Przemienienia Pańskiego (pierwotnie Bożego Ciała), Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, Kaplica św. Łazarza, Kaplica św. Walentego, Kaplica św. Jana Nepomucena, Kaplica Michała Archanioła, Kaplica Aniołów Stróżów.

Jakie dzieła sztuki zostały skradzione przez nazistów podczas II Wojny Światowej?

Michael Lancz z Kitzingen, Ołtarz Nawrócenia św. Pawła, 1522, Hans Süss von Kulmbach, Nawrócenie cesarzowej, 1514–1515, Hans Süss von Kulmbach, Ścięcie św. Katarzyny, 1514–1515.

Jakie organy są na wyposażeniu kościoła Mariackiego?

Organy wielkie

Posiadające 62 głosy, w tym 8 zabytkowych pochodzących ze starszych instrumentów mariackich. Podczas remontu instrumentów, zachowano najstarsze głosy, Flet Major 8′ i Flet Minor 4′, które pochodzą z 1800 roku. Według ekspertów te głosy charakteryzują się szlachetnym brzmieniem oraz wysoką jakością materiału i wykonania. Zabytkowy prospekt organowy otrzymał nowy, bogatszy wygląd, rozbudowany o dwie wieże i elementy snycerskie. Nowa szafa organowa jest kontynuacją klasycystycznego projektu Ignacego Ziarnickiego. Nowy instrument obsługiwany jest przez 4 manuałowy stół gry, umożliwiający również grę na organach w prezbiterium.

Organy chórowe w prezbiterium

14-głosowe organy zostały one zaprojektowane przez Kazimierza Żebrowskiego i wykonane w 1912 roku. Po odrestaurowaniu w grudniu 2018 roku, organy zyskały nowe, grające piszczałki oraz dźwięk Pryncypała 8′ i Obój 8′. Renowacji poddana została również rokokowa szafa organowa. Aktualnie organy te są obsługiwane przez 2 manuały i pedał na stole gry.

Organy małe w nawie południowej

Instrument został wybudowany w 1899 roku przez Tomasza Falla — organmistrza ze Szczyrzyca. Instrument zachowany jest w niezmienionej formie. Posiada jeden manuał bez klawiatury pedałowej.

Jacy są święci i błogosławieni kościoła Mariackiego?

Św. Teodor, Świętosław Milczący Zwany Błogosławionym, Bł. Zofia Czeska, Bł. Aniela Salawa, Św. Faustyna, Bł. Hanna Chrzanowska, Karol Wojtyła — Św. Jan Paweł II.

Źródło – https://mariacki.com/

Jaka jest historia kościoła Mariackiego w Krakowie?

  • Pierwszy murowany kościół w stylu romańskim został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w latach 1221-1222 na miejscu drewnianej świątyni.
  • Budowla została zniszczona podczas najazdów tatarskich na ziemie polskie.
  • W latach 1290-1300 wzniesiono, częściowo na poprzednich fundamentach, wczesnogotycki kościół halowy, który konsekrowano około lat 1320-1321.
  • W latach 1355-1365 dzięki fundacji Mikołaja Wierzynka wzniesiono obecne prezbiterium.
  • W latach 1392-1397 mistrz Mikołaj Werner przeprowadził przebudowę kościoła na bazylikowy układ świątyni.
  • W 1443 (lub 1442) roku silne trzęsienie ziemi spowodowało runięcie sklepienia świątyni.
  • Na początku XVI wieku do świątyni dołączono arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza.
  • W XVIII wieku wnętrze kościoła zostało gruntownie przerobione w stylu późnego baroku.
  • Na początku XIX wieku zlikwidowano przykościelny cmentarz, tworząc plac Mariacki.
  • W latach 1887-1891 wprowadzono do wnętrza kościoła wystrój neogotycki, a w 2003 roku wymieniono pokrycie dachu.
  • 18 kwietnia 2010 roku w kościele Mariackim odbyła się uroczystość pogrzebowa tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Jaki jest adres Kościoła Mariackiego w Krakowie?

Zobacz podobne artykuły

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 4.9 / 5. Ilość głosów 23

Nikt jeszcze nie ocenił