Kazimierz Krakowski. Zwiedzanie w przewodnikiem +Q&A i porady

Krakowski Kazimierz to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty! Ta urokliwa, wielokulturowa i modna dzielnica przyciąga ludzi jak magnes! Trzeba tu być, by to poczuć.

Kazimierz Krakowski. Zwiedzanie w przewodnikiem +Q&A i porady

Kazimierz Kraków

Wizyta na Krakowskim Kazimierzu to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty podczas zwiedzania Krakowa. Urokliwe kawiarnie, galerie i antykwariaty. Brukowane uliczki z modnymi hotelami oraz wszechobecna wielokulturowość tego miejsca przyciąga gości z całego świata jak magnes. Każdy, kto przybywa do Krakowa, pragnie przejść się wąskimi uliczkami Kazimierza, zobaczyć synagogi i żydowskie cmentarze, unikatowe zabytki nawet z XIV wieku i usiąść w gustownie urządzonych ogródkach kawiarnianych i poczuć historię i atmosferę tego miejsca.

Kazimierz to miejsce, gdzie można spróbować tradycyjnej kuchni polskiej oraz niesamowicie oryginalnych i aromatycznych potraw żydowskich. Mnogość restauracji, barów, food-courtów i kawiarni z muzyką na żywo (między innymi klezmerską) to cecha szczególna Kazimierza. Słynne zapiekanki na Placu Nowym czy żydowski czulent serwowany w najlepszych restauracjach żydowskich na ul. Szerokiej to już klasyki. 

Krakowski Kazimierz to także liczne wydarzenia kulturalne, festiwale, codzienne koncerty na żywo i wystawy sztuki. Znany na całym świecie Festiwal Kultury Żydowskiej to impreza pełna rozmachu i niesamowitych wydarzeń. Na Krakowskim Kazimierzu znajduje się kilkaset stałych wystaw i galerii sztuki, zarówno współczesnej jak i historycznej. Klimatyczne wystawy i sklepiki rzeczami “dawnymi” można spotkać na każdym rogu.

Jak zwiedzać Krakowski Kazimierz?

Wycieczki piesze

Polecamy dwie popularne trasy turystyczne dzięki, którym można poznać Kazimierz z dwóch różnych perspektyw i zrozumieć jego niesamowitą historię. Pierwsza trasa to Kazimierz Chrześcijański, która jest częścią Krakowskiego Szlaku Świętych i prowadzi od Wzgórza Wawelskiego przez kościół na Skałce i kościół św. Katarzyny, aż do Placu Wolnica. Trasa ta prezentuje zabytki i bogactwo kulturowe chrześcijańskiej części Kazimierza.

Drugi popularny szlak to Kazimierz Żydowski, który prowadzi ulicami historycznego miasta żydowskiego Kazimierz. Rozpoczyna się na ulicy Meiselsa, obok Centrum Kultury Żydowskiej, i kończy na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Miodowej. Z tej wycieczki dowiemy się, skąd żydzi wzięli się na Kazimierzu, jak żyli i co łączyło ich z chrześcijanami. Zobaczymy także najstarsze synagogi, postępowe bożnice czy miejsca dawnej Wielkiej Mykwy.

Podwórko Schindlera Kazimierz
Ulica Józefa 12 / Najpiękniejsze podwórko na Kazimierzu zwane podwórkiem Schindlera, gdyż to tutaj kręcono sceny z tego filmu

Zwiedzanie meleksem lub dorożką konną

Świetną alternatywą dla wycieczek pieszych jest zwiedzanie Krakowskiego Kazimierza meleksem lub dorożką konną. W ostatnim czasie fe formy zwiedzania Krakowa cieszą się ogromną popularnością w Krakowie. Upodobały go sobie szczególnie grupy rodzinne, klienci firmowi oraz turyści zagraniczni.

Zwiedzanie Kazimierza meleksem jest bardzo wygodne, szczególnie gdy warunki atmosferyczne są gorsze. Zestawy audio zamontowane w meleksach, pozwalają na komfortowe wysłuchanie najważniejszych faktów i historii związanych z danym miejscem. 

Przejażdżka dorożką po Kazimierzu ma niepowtarzalny urok. Od wieków dorożki konne wożą pasażerów po Krakowie. Są nieodłącznym elementem krajobrazu Krakowa i już same w sobie są atrakcją wartą wypróbowania.

Interesuje cię zwiedzanie Kazimierza z przewodnikiem? Umów termin już teraz!

Zamów wycieczkę Zamów wycieczkę ➝

Kazimierz Chrześcijański (trasa nr 1)

Kazimierz Chrześcijański to trasa stanowiąca część Krakowskiego Szlaku Świętych. Biegnie ona od Wzgórza Wawelskiego przez Kościół na Skałce i Kościół św. Katarzyny, aż do Placu Wolnica. Ta trasa prezentuje dziedzictwo kulturowe i zabytki związane z historią chrześcijańskiego Kazimierza.

Kazimierz ChrześcijańskiTrasa

Opcje zwiedzania:
spacer z przewodnikiem
przejażdżka meleksem
przejażdżka dorożką

• Ulica Stradomska
• Kościół na Skałce
• Plac Wolnica
• Kościół Bożego Ciała

* to jest przykładowa trasa, która może być zmieniona i dopasowana do oczekiwań naszych gości

Przebieg trasy

Kazimierz Krakowski - Dawny Ratusz na Placu Wolnica
Kazimierz Krakowski - Dawny Ratusz na Placu Wolnica

Kazimierz Żydowski (trasa nr 2)

Kazimierz Żydowski, to trasa, prowadząca ulicami dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierza. Nasza podróż zaczyna się przy ulicy Meiselsa (jedna z opcji), obok Centrum Kultury Żydowskiej i kończy na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Miodowej. Podczas tej wycieczki dowiemy się kiedy Żydzi przybyli na Kazimierz, jak wyglądało ich życie oraz jakie więzi łączyły ich z mieszkańcami wyznania chrześcijańskiego. Przejrzymy także najstarsze synagogi, bożnice i inne ciekawe miejsca, np. dom, w którym znajdowała się mykwa Wielka Mykwa.

Kazimierz ŻydowskiTrasa
Opcje zwiedzania:
• spacer z przewodnikiem
• przejażdżka meleksem
• przejażdżka dorożką
• Ulica Józefa
• Ulica Szeroka
• Plac Nowy
Ulica św. Wawrzyńca

* to jest przykładowa trasa, która może być zmieniona i dopasowana do oczekiwań naszych gości

Przebieg trasy

Postępowa Synagoga Tempel - wnętrze
Postępowa Synagoga Tempel - wnętrze
Synagoga Remuh - wejście
Synagoga Remuh - wejście

Chciałbyś/chciałabyś zwiedzić Kazimierz Krakowski z przewodnikiem? Zapraszamy do zapoznania się z opiniami o naszej pracy oraz z cennikiem. Możemy zorganizować zwiedzani indywidulane jak i grupowe. Zapraszamy do kontaktu: 885540555, e-mail.

Q&A - pytania i odpowiedzi

Ile trwa zwiedzanie Kazimierza Krakowskiego?

Zwiedzanie Kazimierza trwa od 2 do 4 godzin. W tym czasie można poznać najważniejsze i najciekawsze zabytki tej dzielnicy oraz, jeśli jest to wycieczka z przewodnikiem, wysłuchać najciekawszych informacji o zabytkach i ludziach tego miejsca oraz poznać arcy-ciekawą historię Kazimierza wraz ze “smaczkami”. Zwiedzanie można odbyć również meleksem lub dorożką konną. 

Jaka jest historia Kazimierza Krakowskiego?

W średniowieczu obszar Kazimierza był zamieszkały, a na jego terenie istniały liczne osady, z których najstarsza skupiała się wokół romańskiej rotundy na Skałce. W 1335 roku król Polski Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza na prawie magdeburskim, nadając mu status miasta. Miasto Kazimierz było podobnej wielkości co Kraków i rozwijało się jako centrum rzemieślnicze. W Kazimierzu wzniesiono imponujące kościoły, w tym parafialny Bożego Ciała i augustiański św. Katarzyny.

W 1495 roku na terenach dawnej wsi Bawół założono tzw. miasto żydowskie, oddzielone od pozostałej części miasta. Kazimierz stał się ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce. Okres potopu szwedzkiego i II wojny północnej przyniósł zniszczenia Kazimierzowi, ale także rozwój zespołów kościelnych. W czasach Wolnego Miasta Krakowa (1815-1846) Kazimierz stracił samodzielne prawa miejskie i został przyłączony do Krakowa.

Podczas II wojny światowej, niemieccy okupanci wysiedlili większość Żydów z Kazimierza i utworzyli getto na terenie dzielnicy Podgórze. Likwidacja getta w 1943 roku doprowadziła do unicestwienia większości społeczności żydowskiej w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej, miejsca kultu religijnego i zabytki kultury żydowskiej były dewastowane i wykorzystywane w inny sposób.

Najważniejsze zachowane zabytki Krakowskiego Kazimierza

SYNAGOGI

 • Stara (XV w.)
 • Remuh (1553)
 • Wysoka (1563)
 • Poppera (1620)
 • Kupa (1643)
 • Izaaka (1644)
 • Tempel (1862)

KOŚCIOŁY

 • Bożego Ciała
 • Św. Katarzyny
 • Św. Trójcy ze szpitalem Bonifratrów
 • kościół i klasztor Paulinów na Skałce

CMENTARZE

 • Cmentarz Remuh (stary cmentarz żydowski)
 • Cmentarz Nowy Żydowski

INNE OBIEKTY

 • dawny rynek – plac Wolnica wraz z ratuszem
 • Mykwa Wielka
 • rzeźnia drobiu na placu Nowym
 • fragmenty murów obronnych

UNESCO

Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r.

Ulica Szeroka 1 - Street View

Z czego słynie Kazimierz Krakowski?

Po pierwsze, Krakowski Kazimierz słynie przede wszystkim z bogatej historii i kultury żydowskiej, która przez wieki była integralną częścią tej dzielnicy. To miejsce, gdzie powstała znacząca społeczność żydowska i rozwijały się jej tradycje.

Po drugie, z artystycznego i festiwalowego charakteru. Setki knajpek i pubów z muzyką na żywo przeplatanych galeriami, wystawami i sklepikami z rzeczami dawnymi, nadają niepowtarzalnego klimatu tej dzielnicy.

Po trzecie Kazimierz słynie ze znanego na całym świecie Festiwalu Kultury Żydowskiej, który zwieńczony jest koncertem światowej sławy zespołów żydowskich.

Co można zjeść na Krakowskim Kazimierzu?

Na Kazimierzu można spróbować przede wszystkim tradycyjnej kuchni żydowskiej np. w restauracji Hamsa, Dawno temu na Kazimierzu czy Ester. Poza tym spotkamy restauracje z kuchnią staropolską oraz sporo food-courtów ze świetnymi burgerami, frytkami belgijskimi, naleśnikami, suchi czy tradycyjnymi zapiekankami u Endziora.

Można też zajrzeć do Bottiglieria 1881, restauracji polecanej przez Przewodnik Michelin. W roku 2020 Bottiglieria 1881 była pierwszą krakowską restauracją uhonorowaną gwiazdką Michelin. Obecnie posiada aż dwie gwiazdki Michelin! Bottiglieria 1881 jest jedyną restauracją w Polsce, która może się poszczycić takim prestiżowym wyróżnieniem.

Falafel i humus - klasyka żydowskiej kuchni
Falafel i humus - klasyka żydowskiej kuchni

Gdzie można zobaczyć murale na Krakowskiem Kazimierzu (galeria zdjęć)

Krakowski szlak street artu

Sztuka street artu istnieje w Krakowie od co najmniej dwóch dekad, a miasto odgrywa w niej szczególną rolę. Nowoczesne wyrażenie artystyczne wpisuje się w historię miejskiego centrum, odmieniając jego charakter i oferując nowe spojrzenie na istniejącą architekturę. Muralowe dzieła o znacznych rozmiarach stały się wizytówką Krakowa, tworząc fascynujący szlak artystyczny, który pozwala odkryć miasto z zupełnie innej, nowej perspektywy.

Mural Bosakow
Mural dedykowany rodzinie Bosaków / Autor: Broken Fingaz Crew / Lokalizacja: pl. Bawół 3
Yehuda
Yehuda / Autor: Pil Peled / Lokalizacja: róg ul. Wąskiej i ul Św. Wawrzyńca
Mural Kazimierz
Opowieść o atmosferze Kazimierza / Autor: Gregor Gąsior i Fabien Lede / Lokalizacja: ul. Kupa 3
Mural na ścianie Muzeum Żydowskiego Galicja / Autor: Marcin Wierzchowski / Lokalizacja: ul. Dajwór 18
Mural Kolej
Mural o nieznanym tytule / Autor: Nawer i Monstfur / Lokalizacja: róg ul. Kupa i ul. Warszauera
Mural Twarze Kazimierza
Mural Historyczny z postaciami związanymi z Kazimierzem / Autor: Piotr Janowczyk / Lokalizacja: ul. Józefa 17

Jak dostać się na Kazimierz Krakowski?

Piechotą. Około 15-20 minut spacerkiem z Rynku Głównego. Z Rynku Głównego wchodzimy w ul. Grodzką, przechodzimy obok Wawelu, a następnie idziemy ul. Stradomską oraz Krakowską. Ulica Krakowska to już nasz Kazimierz. Z ul. Krakowskiej możemy skręcić w ulicę Mejselsa i za minutę będziemy na Placu Nowym przy „Okrąglaku”. Możemy też iść ul. Krakowską dalej i kilka-set metrów wejść na Pac Wolnica i stamtąd zacząć zwiedzanie Kazimierza Krakowskiego. 

Tramwajem. Linie 1, 4, 3, 5, 8, 10, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 52. Wszystkie wymienione linie przejeżdżają obok Rynku Głównego w Krakowie.

Samochodem. Na Kazimierz można wjechać samochodem. Do dyspozycji kierowców jest kilka płatnych parkingów. Ponadto Kazimierz Krakowski znajduje się w płatnej strefie parkowania (6 zł za godzinę). 

Gdzie można zaparkować na Kazimierzu?

Kazimierz Krakowski jest objęty strefą parkowania A. Cena zaparkowania samochodu na Krakowskim Kazimierzu wynosi 6 zł za godzinę. Strefa obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00–20.00

Na Kazimierzu jest do dyspozycji kilka płatnych parkingów: ul. Dajwór 12, ul. Strowiślna 79a, ul. Miodowa 55a, ul Miodowa 26 czy parking miejski na rogu ul. Wąskiej i Józefa.

Mapa parkingów na Krakowskim Kazimierzu:

Kazimierz Kraków Parkingi
Parkingi na Kazimierzu Krakowskim (c) Google Maps

Interesuje cię zwiedzanie Kazimierza z przewodnikiem? Umów termin już teraz!

Zamów wycieczkę Zamów wycieczkę ➝

Opinie naszych gości o Kazimierzu Krakowskim

Spacer po Kazimierzu to była super przygoda, a zapiekanki na placu Nowym przepyszne 🙂

Krystyna (01.06.2023)

Po wycieczce poszliśmy na obiad do Starej Zajezdni. Świetne jedzenie i dobry browar. Polecamy!

Kamil i Paulina (29.07.2022)

To co ujęło mnie na Kazimierzu najbardziej to pozytywny klimat. Synagoga Tempel była przepiękna. Dziękujemy za spacer i na pewno tu wrocimy!

Ania z rodziną (06.10.2022)

Kazimierz to taki kameralny krakowski rynek 🙂 Świetnie się tutaj czułem

Jan (11.08.2023)

Zobacz również

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 4.8 / 5. Ilość głosów 44

Nikt jeszcze nie ocenił