Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria mieści się na piętrze renesansowych Sukiennic w centrum Rynku Głównego na Starym Mieście w Krakowie. Galeria posiada największą stałą ekspozycję XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby, w czterech okazałych salach. Większość dzisiejszej kolekcji w Sukiennicach to prezenty od kolekcjonerów, artystów i ich rodzin.
Czego się dowiesz z tego artykułu - spis treści
- Jakie dzieła sztuki znajdują się w Galerii Polskiej
- Jacy byli najwybitniejsi polscy malarze w XIX wieku
- Galeria Sztuki Polskiej to nie tylko obrazy, ale i rzeźby
- Jaka jest historia Sukiennic
- Ile kosztuje bilet wstępu do Muzeum w Sukiennicach
- Kiedy można zwiedzać Galerię w Sukiennicach za darmo
- Jaka jest lokalizacja Sukiennic – mapa
Sala Bacciarellego
Sala Bacciarellego, inaczej Oświecenia, prezentuje sceny historyczne, rodzajowe oraz portrety, które ilustrują trendy klasycystyczne i preromantyczne w sztuce polskiej z drugiej połowy XVIII wieku. Można tam zobaczyć prace artystów obcych oraz malarzy polskich, w tym Aleksandra Orłowskiego, Kazimierza Wojniakowskiego i Franciszka Smuglewicza.
Sala Siemiradzkiego
Sala Wokół Akademii to malarstwo historyczne, prezentująca takie znane obrazy jak Pochodnie Nerona – Henryka Siemiradzkiego, Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny, Wernyhora – Jana Matejki oraz tymczasowo, Rejtan. Dzieło malarskie Hołd Pruski powróciło do Sukiennic, z wystawy „Obok. Polska – Niemcy” w Berlinie.
Sala Chełmońskiego
Sala Chełmońskiego prezentuje malarstwo pejzażowe Jana Nepomucena Głowackiego i Stanisława Masłowskiego, malarstwo rodzajowe Józefa Chełmońskiego, prace Aleksandra Kotsisa oraz realistyczne i symboliczne kompozycje Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego i impresjonistyczne dzieła Leona Wyczółkowskiego.
Sala Michałowskiego
Sala Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza romantycznego, prezentuje serię poświęconą szarży pod Somosierrą oraz portrety Żydów, chłopów i dzieci, co stanowi największą w Polsce kolekcję tego artysty. Można tam również zobaczyć Portret generała Dembińskiego – Henryka Rodakowskiego oraz obrazy, które portretują historię powstańczą i losy Polaków zesłanych na Syberię.
Galeria Rzeźby
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach eksponowane są również rzeźby Jakuba Tatarkiewicza, Piusa Welońskiego, Antoniego Kurzawy oraz Antoniego Madeyskiego.
Prace jakich artystów można zobaczyć a muzeum w Sukiennicach?
- Jan Nepomucen Głowacki
- Stanisław Masłowski
- Józef Chełmoński
- Aleksander Kotsis
- Aleksander Gierymski
- Józef Chełmoński
- Adam Chmielowski
- Leona Wyczółkowski
- Henryk Rodakowski
- Piotr Michałowski
- Henryk Siemiradzki
- Jan Matejko
- Aleksandr Orłowski
- Kazimierz Wojniakowski
- Franciszek Smuglewicz
Zapoznaj się z naszymi usługami przewodnickimi:
Historia Sukiennic
Sukiennice w XIV w.
Pierwotnie Sukiennice składały się z drewnianych kramów z suknami, które otaczały inne kramy, np. rzeźnicze. Zgodnie z aktem lokacyjnym książę zobowiązał się do wybudowania murowanych Sukiennic. Nowa hala składała się z dwóch równoległych rzędów kramów, pomiędzy którymi biegła ulica, którą można było zamykać na noc z obu stron. Około 1300 roku stragany przykryto dachem, nadając im wygląd hali targowej. W tej formie przetrwały do połowy XIV wieku.
Gotyckie Sukiennice 1358–1555
Król Kazimierz III Wielki zbudował przed rokiem 1358 nowe Sukiennice w stylu gotyckim. Środkowa część hali miała długość 108 metrów i szerokość 10 metrów, z dwoma rzędami kramów po każdej stronie, każdy na głębokość 7,5 metra. Łącznie były to 18 kramów, a każdy z nich był nakryty sklepieniem i miał ostrołukowy lub półkolisty portal otwierający się do wnętrza. Na południowej i północnej stronie Sukiennic były zdwojone ostrołukowe arkady, które przypominały kształtem obecne sukiennice. Ta budowla przetrwała w stylu gotyckim aż do 1555 roku, kiedy to spłonęła.
Renesansowe Sukiennice od 1559
W latach 1556-1559 wykonano rekonstrukcji spalonych sukiennic. Prace prowadził mistrz Pankracy, który sklepiał kolebkowo wielką halę budynku. Na szczycie budynku dodano attykę z arkadami i dekoracją z maszkaronami według projektu Santi Gucciego. Jan Maria Padovano zaprojektował dodatkowo kolumnowe loggie. W 1601 roku utworzono przejście przez sukiennice i ozdobiono je ryzalitami.
Przebudowa w XIX w.
W latach 1875–1879 sukiennice przeszły gruntowną przebudowę pod kierunkiem Tomasza Prylińskiego w ramach porządkowania Rynku. W wyniku prac wyburzono przylegające do budynku kramy i inne budynki, a dolna hala przekształcona została w ciąg drewnianych kramów handlowych udekorowanych herbami miast polskich, godłami cechowymi i pieczęciami. Sala górna z kolei zaadaptowana została na potrzeby muzeum.
W trakcie przebudowy dobudowano ryzality na osi wschód-zachód oraz parterowe arkadowe podcienia. Na szczycie ryzalitów od strony wschodniej umieszczono maszkarony z karykaturami prezydentów Krakowa – Józefa Dietla i Mikołaja Zyblikiewicza, autorstwa Walerego Gadomskiego na podstawie rysunku Jana Matejki.
Na fasadzie zachodniego ryzalitu, nad oknami, umieszczono kartusze z łacińskimi sentencjami autorstwa Józefa Szujskiego. Po lewej stronie, patrząc od ulicy Szewskiej, widnieje napis „NATALE SOLVM DVLCE DINE CVNCTOS DVCIT ET IMMEMORES NON SINIT ESSE SVI”, który można przetłumaczyć jako „Nasz kraj przepełnia nas niezwykłą słodyczą i nigdy nie pozwala zapomnieć, że do niego należymy” – cytat z „Listów z Pontu” Owidiusza. Po prawej stronie znajduje się natomiast sentencja „ILLA NON EST CIVITAS CVM LEGES IN EA NIHIL VALENT CVM MOS OCCI DIT PATRIVS”, która oznacza „Nie może istnieć państwo, gdy prawa w nim nic nie znaczą i gdy ginie obyczaj ojczysty” – cytat z „Paradoksów” Cycerona.
Współczesne Sukiennice
Podczas okupacji niemieckiej wizerunek Sukiennic został umieszczony na banknotach o nominale 50 złotych wyemitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce. Obecnie, na Rynku Głównym, w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, które oferują przede wszystkim biżuterię, pamiątki oraz rękodzieła. Na piętrze budynku, w dawnym smatruzie, znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która stanowi oddział Muzeum Narodowego. Z kolei na parterze Sukiennic zlokalizowana jest słynna kawiarnia Noworolski. Warto dodać, że pod zewnętrzną częścią budynku zachowane jest zabytkowe i wciąż sprawne oświetlenie gazowe.
W 2010 roku został otwarty oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, którego wejście znajduje się właśnie w Sukiennicach. Podczas zwiedzania turystów wędrują pod ziemią wokół Sukiennic, poruszając się po szklanych pochylniach i kładkach zawieszonych nad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.
Lokalizacja Muzeum w Sukiennicach
Ceny biletów do muzeum w Sukiennicach
- Bilet normalny- 32 zł
- Bilet ulgowy- 19 zł
- Bilet rodzinny- 64 zł (maksymalnie 4 osoby, w tym minimum 1 dziecko do 18 roku życia)
- Bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
Godziny otwarcia Muzeum w Sukiennicech
- poniedziałek: nieczynne
- wtorek – niedziela: 10-18
- wtorek jest dniem darmowym
Kiedy można zwiedzać Sukiennice za darmo?
We wtorek można bezpłatnie zwiedzać Muzeum w Sukiennicach. Może być potrzebna wcześniejsza rezerwacja miejsca.
Zobacz inne artykuły o Krakowie
Podobało ci się?
Oceń ten post
Średnia ocen 4.8 / 5. Ilość głosów 15
Nikt jeszcze nie ocenił