Nowe trasy zwiedzania na Wawelu – HIT w 2023

Nowe Trasy Zwiedzania Na Wawelu
Nowe Trasy Zwiedzania Na Wawelu

Zamek na Wawelu przygotowuje niezwykłą atrakcję – podziemną trasę w renesansowych piwnicach zamku, które powstały 500 lat temu. Już w tym roku turyści będą mogli nią przejść. Całkowita konserwacja i renowacja historycznych przestrzeni piwnic na potrzeby nowej trasy turystycznej oraz magazynu artefaktów Zamku Królewskiego na Wawelu kosztować będzie ponad 12 milionów złotych, z czego 4 miliony złotych zostanie przekazanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a pozostałą kwotę pokryje resort kultury.

Piwnice jako magazyn artefaktów

Piwnice zostały zbudowane w 1524 roku i przez lata były jednym z magazynów, w których gromadzono kamienne detale architektoniczne od lat 80. XX wieku. Po 500 latach pierwszy raz turyści będą mogli wejść do tych wcześniej niedostępnych obszarów Zamku Królewskiego na Wawelu już tej jesieni.

Cel nowej wystawy

Głównym celem nowej wystawy będzie podkreślenie roli i znaczenia detali architektonicznych w procesie badawczym, konserwatorskim i restauracyjnym. Wejście na wystawę znajdować się będzie w rejonie Dziedzińca Arkadowego, gdzie planowana jest również wystawa poświęcona wodzie na Wawelu – w Sieni Studziennej. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu trasa zwiedzania zakończy się w Ogrodach Królewskich. Nowa, wielowątkowa i złożona ścieżka podziemna będzie również dostępna dla osób z ograniczoną możliwością ruchową.

To już czwarta trasa turystyczna w podziemiach Wawelu

Projekt ten to kolejna trasa prowadząca podziemnym szlakiem Zamku Królewskiego na Wawelu, obok trzech już istniejących rezerwatów architektoniczno-archeologicznych: Wawel Zaginiony, Bazylika św. Gereona oraz Smocza Jama. Do 2025 roku podziemne trasy na Wawelu zostaną rozbudowane o rezerwaty archeologiczne w innych częściach wzgórza wawelskiego, do których dotychczas zwiedzający nie mieli dostępu. Jeden z nich opowie o przemianach fortyfikacji Wawelu, drugi o geologii wzgórza wawelskiego, a połączy w sobie legendarne wątki związane ze smokiem wawelskim.

Pytania i odpowiedzi

 • Jaką atrakcję przygotowuje Wawel?
  Wawel przygotowuje podziemną trasę turystyczną wiodącą pod wschodnim skrzydłem zamku.
 • Kiedy turyści będą mogli przejść tą trasę?
  Pierwsi turyści przejdą trasę jeszcze w tym roku.
 • Ile będzie kosztować konserwacja i restauracja historycznych przestrzeni piwnic?
  Kompleksowa konserwacja i restauracja piwnic renesansowych będzie kosztować ponad 12 mln zł.
 • Kto przekaże Wawelowi 4 mln zł na tę inwestycję?
  4 mln zł przekaże Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a pozostałą kwotę wyłoży resort kultury.
 • Jaką rolę odgrywają kamienne detale architektoniczne na tej trasie?
  Główną ideą nowej wystawy jest podkreślenie roli i wagi detali architektonicznych w całym procesie badawczym, konserwatorskim i restauracyjnym.
 • Gdzie będzie znajdować się wejście na wystawę?
  Wejście na wystawę znajdzie się w rejonie Dziedzińca Arkadowego, gdzie zaplanowano również ekspozycję o wodzie na Wawelu – w pomieszczeniu Sieni Studziennej.
 • Czy trasa będzie dostępna dla osób z ograniczoną możliwością ruchową?
  Tak, trasa będzie dostępna także dla osób z ograniczoną możliwością ruchową.
 • Jakie trasy wiodące podziemnym szlakiem istnieją już na Wawelu?
  Obok nowej trasy istnieją trzy już istniejące rezerwaty architektoniczno-archeologiczne: Wawel Zaginiony, Bazylika św. Gereona oraz Smocza Jama.
 • Jakie plany na przyszłość ma Wawel związane z podziemnymi trasami turystycznymi?
  Do 2025 r. podziemne trasy wawelskie mają zostać rozbudowane o rezerwaty archeologiczne w innych miejscach wawelskiego wzgórza, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Podumowanie

 • Zamek na Wawelu przygotowuje nową atrakcję turystyczną – podziemną trasę w renesansowych piwnicach zamku, które powstały 500 lat temu.
 • Całkowita konserwacja i renowacja historycznych przestrzeni piwnic na potrzeby nowej trasy turystycznej oraz magazynu artefaktów Zamku Królewskiego na Wawelu kosztować będzie ponad 12 milionów złotych.
 • Piwnice zostały zbudowane w 1524 roku i przez lata były jednym z magazynów, w których gromadzono kamienne detale architektoniczne.
 • Głównym celem nowej wystawy będzie podkreślenie roli i znaczenia detali architektonicznych w procesie badawczym, konserwatorskim i restauracyjnym.

Mapa Wawelu

Zobacz inne artykuły o Krakowie

Podobało ci się?

Oceń ten post

Średnia ocen 4.9 / 5. Ilość głosów 20

Nikt jeszcze nie ocenił